Karadeniz Turu ve Lezzet Durakları

0

BATI- DOĞU BATUM KONAKLAMALI KARADENİZ ERZURUM SİVAS ANKARA KÜLTÜR TURU VE LEZZET DURAKLARI: BİRİNCİ BÖLÜM!

Değerli  TurizmGM  okuyucuları  Yupa Tur olarak 26 Haziranda başlayıp 7 Temmuz 2019 da biten, Gidiş Güzergahı Aydın, Kuşadası, İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Orhangazi, Bolu, Abant Gölü, Çaycuma, Mengen, Amasra, Safranbolu, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Rize, Arhavi, Hopa, Sarp Sınır Kapısı, Batum, Hopa Rize, Trabzon Zigana, Gümüşhane, Bayburt- Erzurum, Erzincan, Sivas, Ankara, Afyon, Uşak, İzmir, Aydın!

Bu kültür turumuzda çoğunluk öğretmen Aydın ve İzmir’den olmak üzere hocalarımla yola çıkıldı, Bolu’ya varıldığında Avrupa’nın en büyük AVM’si  olan Highway  Outlet’de ekstra sabah kahvaltımız  ardından  Bolu Abant Gölü  görüldükten sonra, İl Trafik Kodu  14 Yüzölçümü: 8323 km2 Nufus: 299.896  il geneli, Bolu  ili  Yurdumuzun  Batı Karadeniz  Bölgesinde, Batısında  Sakarya, Düzce, Güneybatsında Bilecik Eskişehir Güneyinde  Ankara Doğusunda  Çankırı ve Karabük Kuzeyinde Zonguldak  ileri vardır.

Bolu  M.Ö. 1200 yıllarında  Bütün Hitit toprakları gibi Bolu’da  Friglerin elindeydi. M.Ö. 6 Asırda  Persler  bölgeye  hakim olmuş. M.Ö.  336’DA  Büyük İskender  Persleri yenerek Anadolu’nun bir çok yeri  gibi  Bolu’yu da ele geçirdi, Fazla  tarihi  derinliklere  inmeden Her ilimizin   bir  geçmişi  vardır, ve  Önemli iş  adamlarından biridir.  Bolu’dada   İzzet Baysal  beyefendi vardır,  Önemli  bir  iş  adamı    ve  hayırseverdir, Örnek’mi!

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz.1992’de 3837 Sayılı Kanun ile kurulmuş, İlk Vakıf Destekli Devlet Üniversitesidir. Üniversite Bolunun hayırsever iş adamı İzzet Baysal tarafından kurulan İzzet Baysal Vakfı tarafından desteklenmektedir. Ayrıca birçok okulları vardır. İlim için her şeyini ortaya koyan kişidir, Bireysel olarak kendilerine teşekkür ediyoruz!

Bolu ilimiz yemekleri ile,  çevresi ile çevre derken,  bir yandan Yedigöller, diğer yandan Kartalkaya, Abant gölü, Gölcük bunlarda turizm yönünde görülmesi gereken yerlerdir, Hatta Filiz Makarna Bolunun bir markasıdır.

Yolumuz  üzeri Mengen  Dünyaca  aşçıları  ile  meşhurdur,  Mengen’den kız  istemeye  gittiğinizde, oğlunuz aşçı  değil  ise   kızı  almak    biraz   zordur,  DİYORUZ! Baba kolay kolay kızını vermez  çünkü oğlunuz aşçı değildir! Güzergahımızda,

Bartın ili Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nde Batı Karadeniz Bölümünde küçük bir ildir. İl olmadan Zonguldak’ bağlıdır. 1991 yılında il olmuştur. Bartın kendine has  şivesi de  vardır.

Bartın  PARTHENİA” DAN  Bartın’a dönüşen  adın kaynağı PARTHENİOS”dur. Bartın ırmağının antik çağdaki adı olan Parthenios, Yunan mitolojisinde Tanrıların babası OKENAUS’UN çocukları  olan yüzlerce tanrıdan birisi   ve  Sular Tanrısı”dır Sular İlahi Muhteşem Akan Su  anlamına gelir. Bartın’ın ilk sahiplerinin M.Ö.14   Yüzyılda Gaskalar ve M.Ö. 13  yüzyılda  Hititler olduğu kabul  edilmektedir, geçmişi   bu  tarihlere    dayanır.

Hocalarımla   yolculuğumuz  devam  ederken  Bartın üzeri  Amasraya   varıyoruz, Meşhur  Günlük  Amasra balığı  ve  18  katlı  meşhur  Amasra   salatası  yemeden  dönülmez.

Amasra, Batı Karadeniz Bölgesinde, Bartın iline  bağlı bir ilçedir. Son yıllarda turizm potansiyelindeki artışla dikkat  çekmektedir. Denize  doğru  uzanmış bir  burun,  burunun iki  yanında korunaklı  birer liman  görevi  gören iki koy  ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel  güzelliğe sahip olan Amasra hem 3000 yıllık  tarihi  hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel  sanatları, hemde  kendini çevreleyen ormanlık  alanları ile  görülmeye değer yerlerden biridir. Amasra  halen özgün balık lokantaları, temiz  orta boyuttaki otelleri ve sayısız ev pansiyonlarıyla turizme katkıda bulunmaktadır. AMASRA EVLERİ. Sanatçı  Barış Akarsu’nun  memleketidir. Barış Akarsu Ocak 2007 ‘de  çıkardığı son  kasetini Amasralılara  ithaf  etmiştir.  Sonuç  Çeşm-i Cihan(Dünyanın Gözleri) olarak  bilinen Amasra’yı geride bırakarak  Safranbolu’ya doğru  yola koyuluyoruz, İlk durak  Safranbolu’da Safran Tat’da sineviziyon ile  yapılan Safranbolu tanıtımdan sonra  Arasta çarşısı, Kaymakamlar evi Cincihan ve Teras Cam gezimiz ardından  otelimize  varış  konaklama  ve akşam yemeği  otelimizden, Hazırlanan menü   parmak ısırtacak  cinsten,   Ana yemekte Rosto  Köfte    Yemekleri  hazırlayan Aygür Otel’in  Mütfak Şefi Naci Demir Yürek  beyefendiye   canı gönülden  tebrik  ediyorum, Adres: Aygür Hotel: Barış Dirlik Sok No:6 D.No:6 Safranbolu/ Karabük Tel:0.370.712 78 78.   Ertesi sabah  yola çıkmadan Hıdırlık tepesinde  Safranboluyu son bir defa  seyrederken, güzel   fotograflar  çekildikten sonra  yolumuza  devam ediyoruz.

Yupa tur olarak Bölgesel  rehperler kulanarak  öğretmenlerimize  karşı  Görevini layiki ile yerine getirmiştir.  Tüm hızı ile   Safranbolu Karabük  ilinin  en büyük gelişmiş ilçesidir. Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evler ile ünlü olan şehir bu  özelliği  sayesinde 17 Aralık  1994 tarihinde  beri Dünya  Miras listesi’nde yer almakta ve turistik ilgi çekmektedir. İsmi  bölgede yetişen  ve nadir  bir bitki  olan Safrandan  alır.  Safranbolu coğrafi konumu  nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuştur.

Tarihte Paflagonya olarak adlandırılan bölgede bulunur ve birçok  medeniyete  ev  sahipliği yapmıştır. Türkler  tarafından kesin alınışı  1196  yılındadır. Osmanlı zamanında 17  yüzyılda İstanbul   Sinop yolu üzerinde olması nedeniyle tarihteki  en önemli  dönemini  yaşamıştır.

Yolumuz üzeri Kastamonu  ve çevresinde ele geçen buluntular, ilk yerleşimin  Paleolitik Döneme dayandığını göstermektedir, Yöreye  daha  sonra  Hititler, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Çobanoğulları,  Candaroğulları ve Osmanlılar  hakim olmuşlardır. Kıyafet devriminin yapıldığı  ilimizdir.

Kastamonu ili  zengin  mutfağa  sahiptir.  Her Pazar  fırınlarda pastırmalı ekmek  veya  etli ekmek, yaptırılır. Tarhana çorbası ana- kız çorbası   Ecevit çorbası külbastı mıklama, kapatma, kavurma, erişte köle hamuru banduma  kaygana, cırık, biryan, mantı  halukça  simit  tiriti, mısır çöreği baklava  kaşık helvası pekmezli un  helvası- çekme  helva hasüde  çevrenin  yörenin sevilen  yemek ve tatlılarındandır.

Ayrıca  yöresel   dökümaları  Ilgaz Dagları    Yani Rıfat Ilgazın  doğduğu   il, Hababam sınıfı  filimlerini  unutmak  münkün  değildir, Yazarıda  Rıfat Ilgazdır.Mayıs  ayı ilk  haftası “

Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları  Anma Haftası” ve ilçe panayırları etkinliklerine mutlaka  görmeniz  gerek.

Yupa Tur  gerçekten  Karadeniz turunu  ve  ilerin lezzet duraklarını   kesf ede  ede   sinop’a  doğru gidiyoruz, Sinop: Yüzölçümü: 5.862 km2     Nufus:  265.153(1990)  göre  İl Trafik No: 57

Sinop  Karadeniz Bölgesinin ortasında Anadolu’nun en kuzeyinde , Boztepe  Yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur.Karadeniz’in  en güzel  tabii limanlarından  biridir. Bölgenin  en eski şehirlerinden olan il 3üncü yüzyıl filozoflarından  Diyojen’in  doğum  yeridir, Ormanlarla iç içe girmiş plajları şehri  ziyaret  edenlere inanılmaz  güzellikler sunar. Diyojen  ne  demiştir  gölge etme,  başka  ihsan   istemem.

HARF  DEVRİMİNİ BAŞLATIĞI 15 EYLUL 1928 TARİHİNDEKİ  NE OLURDU SİNOP’UN YARI  GÜZELLİĞİ ANAKARADA OLSAYDI” SÖZÜNDEN  ATATÜRK’ÜN DE  SİNOP’U NE KADAR SEVDİĞİNİ ANLAŞILMAKTADIR.

GEZİLECEK YERLER

Sinop Müzesi Sinop Ceza evi Sinop Kalesi, Eski Sinop Cezaevi Ceza evinin  bulunduğu alan Osmanlıların Karadeniz’deki en büyük tersanesiydi. Ceza Evi iç kalenin  içinde eski  tersane alanında  yapılmıştır. 1887 yılından  beri  ceza evi  olarak  kullanılmaya   başlamıştır, etrafı  yüksek  kale bedeniyle  çevrilidir.  Bu özelliğinden  dolayı  mahkumların kaçmasını imkansız  kılmıştır. Şu  anda  Kültür Bakanlığına  devri yapılmış olup  turizme kazandırılması yolunda  çalışmalar devam etmektedir.

Cami , Türbe  ve Kiliseler, Milli Parklar ve Korunan alanlar, Sarıkum  Tabiyatı Koruma Alanı- Sinop  Tabiyat Anıtları, Yaylalar, En meşhuru  Tükeli Kurugöl Yaylası, Mağaralar  İnaltı  Mağarası- Ayancık- Kuş  Gözlem  Alanı: Sarıkum  Gölü, Plajlar  ve Mesire yerleri

Hamsilos Koyu: Yemyeşil ormanı, rengarenk çiçekleri ile  denizin  bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos Koyunun şehir merkezine  uzaklığı  11 km  dır.

Sarıkum: Deniz, Orman  ve gölün bir  arada bulunduğu eşsiz bir piknik  alanıdır. Şehir  merlezine 21 km  uzaklıktadır.Çeşitli av hayvanları bulunmaktadır. Tabiatı  koruma alanı ilan  edilmiştir.

Sonuç : Sinop, Karadeniz  kıyı  şeridinin  kuzeye  doğru sivrilerek uzanmış bulunan Boztepe yarımadası üzerinde kurulmuştur. Batı ve Kuzey Karadeniz  bölgeleri arasında bir geçiş  noktası  konumundadır. Sinop, kuzeyde Karadeniz, Batıda, Kastamonu, Doğuda Samsun,  Güneyde  Çorum ileri ile  sınırlıdır. İl toprakları orta  yükseklikteki dağlık alanlardan  oluşmaktadır.Yağışlı bir bölge  olduğundan çay ve dereleri çoktur. Tarihçesi: Sinop  yöresi Hitit, frig, Lidya, Pers, Büyük İskender, Selevkes, Roma, Bizans, Selçuklu, Candaroğlu  ve Osmanlı  hakimiyetinde   kalmıştır.

Ne Yenir, Ne  Alınır:    Yöreye  özgü  yemekler,  Nohul(Üzümlü- Cevizli,kıymalı, yoğurtlu) Katlama Pilaki, (Hıdırellez yemeği) Mısır Pastası, Kaşık Çıkartması,( Mamalika) Keşkek  Yemeği

Hamsi  Dolması, Ayva ve Kestane yemeği, Kulak, Hamuru,  İçi etli mantı, Islama, Mısır Çorbası, Mısır Tarhanası, Sirkeli Patılan, Ve Sirkeli Pırasa, Biz sinop’ta Sinop örnek  mantıda   mantı  yedikNohul(Üzümlü- Cevizli-Kıymalı-Yoğurtlu)Herkesin bir  dea  denemesi  gerek derim, Alışkanlık yapar. Adres : Sinop  Örnek Mantı Cami Kebir Bülent Ecevit Cad No:3

Sinop- Merkez    Tel: 0 368.261 3253

Yöre el  sanatları yönünden  zengindir. Ayancık ilçesinde  keten dokumacılığı yapılmaktadır.

Halk arasında Kotracılık de  denilen, gemi  modelciliğidir, Ayhan usta  Karadeniz takaları  yapımında  Dünyaya  un  salmıştır. Ayrıca  AHMET MUHİP DRANAS 1909 yılında  Sinop’a bağlı  Erfelek  ilçesinde  doğmuştur, 1980 yılında Ankara’da  hayata gözlerini yumduğunda vasiyeti üzerine  doğduğu yere  defnedilmek istemiştir. AHMET MUHİP  DRANAS    Dağları  ve  FAHRİYE ABLA ŞİİR’İ    ÇOK  MEŞURDUR, AYRICA  OLVİDO, KAR, ELİF, RÜZGAR YAĞMA ŞİİRLERİ UNUTULMAZ ESERLERE SAHİP  BÜYÜK  USTA  AHMET MUHİP DRANAS ADINI  TÜRK  EDEBİYATINDA  ALTIN HARLERLE  YAZMIŞTIR, ANMADAN GEÇEMEDİM!

Ve değerli TurizmGM okuyucuları  Yazımızın  devamı  gelecek  hafta, çünkü, uzun olduğundan  detayları  geçmeden  Yupa tur  olarak  yapılan ilk Karadeniz  turunda,  Aydın Avcı’da  37  Karadeniz  turunu   tamamlanmış  38   Karadeniz turuna   çıkacaktır, Bu  yuzden      herkesin  Karadenizi   görmesi  lazım,  göremiyenler  ise   yazılarımızla, Karadeniz’i  ayağınıza   getiriyoruz, kahvelerinizi  içerken, sizleri  yazılarımızla,  baş başa  bırakıyor  gördüklerimizle  Bulutların  üstüne  çıkarmak  isterim.