TURİZM ADINA OLUMLU VE ÖNEMLİ BİR ADIM!

0

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde kurulması planlanan Turizm Koordinasyon Kurulunun başına turizm sektörünün yakından tanıdığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı eski Tanıtım Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı’ getirildi.

İstanbul Turizminin gelişimi adına önemli turizm merkezlerimizden Bodrum’da Kaymakamlık yapmış ve yine İstanbul ve İzmir’de turizmden sorumlu Vali yardımcılıkları görevlerinde bulunmuş benim de uzun yıllardan beri tüm görev alanlarını yakinen takip ettiğim ve sürekli bilgi alışverişinde bulunduğum Sayın Cumhur Güven Taşbaşı’ ya bu önemli görevde başarılar diliyoruz…

İBB başkanı sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında bulunan İstanbul turizmine yön vermek ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulacak turizm koordinasyonun birimi ile ilgili bir vaadini de tuttuğu ve gerçekleştirdiği bu kurulda sektör paydaşlarının da temsil edileceği öğrenildi.

Ancak bu konuda, biz turizmciler tarafından, özlemle beklenen ve oluşturulan bu kurulun bir gün başarı grafiğinin ölçüleceği unutulmaması gereken en önemli noktadır.

Bu nedenledir ki kurulun oluşumu çok önemlidir, acele etmeden sektör içerisinde, turizmin sorunlarını bilen, sorunlara ayakları yere basmayan laflarla değil çözüm odaklı olan kişilerin bire bir tespiti ile seçilmeleri çok önemlidir.

Aksi halde son otuz yıldır hep konuşulan, ama hiçbir çözüm üretilememiş konularımızla yine boğuşuyor oluruz.

İstanbul Turizmi demek Türkiye turizmi demektir…

Halının altı artık sorun kabul edecek kapasiteyi aşmış, ancak doğru adımlarla temizleyerek boşaltma noktasına gelmiştir.

Bu pencereden baktığımızda Sayın Taşbaşı’nın işi hiç te kolay değildir.

Başarı tamamen kurulun oluşumu ile doğru orantılıdır…

Önemli bir öneri, hayatlarını Turizm Mesleğinin birer ferdi olarak benimsemiş, Turizmin gerçek aktörleri olan Profesyonel Turizmcilerin göz ardı edilmemesidir.

İstanbul da bu kurulu başarıya koşturacak gerçek turizm profesyonelleri vardır…

“Damdan Düşen”ler kendi tedavilerini en iyi yapanlardır!

Sevgilerimle,

Serdar Karcılıoğlu / baskan@boydbodrum.org.tr