Golf turizminden Ekonomiye Büyük Katkı

0

Nitelikli turist uygulamalarından biri olan golf turizminde kişi başı bin 100 ile bin 200 Euro civarında harcama yapılıyor. Gelen kişi bir hafta konaklıyor, 5 oyun golfünü oynuyor. Yılda 120 bin kişiden ortalama 135 milyon Euro ekonomiye giriyor.

Nitelikli turist uygulamalarından biri olan golf turizminde kişi başı bin 100 ile bin 200 Euro civarında harcama yapılıyor. Gelen kişi bir hafta konaklıyor, 5 oyun golfünü oynuyor. Yılda 120 bin kişiden ortalama 135 milyon Euro ekonomiye giriyor. Avrupa’dan, Asya’dan ve Amerika’dan gelenler, golf oynamak için iklimi, 5 yıldızlı otelleri ve yüksek standartlardaki golf sahalarıyla dünyanın önemli golf merkezlerinden biri haline gelen Antalya Belek Turizm Bölgesi’ni tercih ediyor.

22 Sahanın 16’sı Belek’te

Dünyanın önemli turizm destinasyonlarından Antalya’da güneş, kum ve denizin dışında özellikle kış döneminde oynanan golf, turizmin 12 aya yayılmasına katkı sağlıyor. Türkiye’de 22 golf sahası bulunurken, bunun 16’sı Belek Turizm Merkezi’nde yer alıyor. Kuzey Avrupa’dan, Asya’dan, Uzak Doğu’dan ve Amerika’dan Belek’e gelenler, 550 bin oyun oynuyor. Belek’te eylül ayında başlayan sezon, mayıs sonuna kadar devam ediyor. Yaz döneminde de sabahın erken saatlerinde oynanabiliyor.

Gençler Yetişiyor

Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Türkiye ve Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Başkanı Cahit Şahin, Türk sporcuları bu tür platformlarda görmek istediklerini aktardı. Şahin, golf alanında genç nesillerin yetişmesinde çalışmalar yapıldığını, ilerleyen yıllarda uluslararası organizasyonlarda göğsünde Türk bayrağı taşıyan oyuncuların da görülebileceğini kaydetti.