FIDELIO TRIO GÜMÜŞLÜK FESTİVALİNİN KONUĞU OLUYOR

0
111
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, İrlandalı Fidelio Trio’yu 31 Ağustos Cumartesi akşamı Antik Taş Ocağında ağırlıyor. Klasik müzik sahnesinin Dünya’da en çok aranan triolarından biri olarak anılan Fidelio Trio, Koçtaş’ın etkinlik sponsorluğunda, Culture Ireland işbirliği ile festival sahnesinde klasik müzikseverlerle buluşacak…

Sunday Times’ın “Virtüöz Fidelio Trio…” diye söz ettiği üçlü, Kemancı Darragh Morgan, Viyolonselci Adi Tal ve Piyanist Mary Dullea’dan oluşuyor. 2016 Royal Philharmonic Society Müzik Ödüllerine aday gösterilen Fidelio Trio, ‘piyano üçlüsü’ türünün en heyecan verici gruplarından biri olarak gösteriliyor. Gümüşlük’te 2500 yıllık festival sahnesinde çok özel bir seçkiyi seslendirecek olan Fidelio Trio, programa Maurice Ravel’in, “Piano Trio in A minor, M. 67” başlıklı eseriyle başlayacak. Bu eser, “Modéré”, “Pantoum. Assez vif”, “Passacaille. Très large” ve “Finale. Animé” bölümlerinden oluşuyor. Daha sonra İrlandalı çağdaş besteci Donnacha Dennehy’den bir eser seslendirecek olan üçlü, bestecinin, “Bulb” başlıklı yapıtını seslendirecek. Bu yapıt, Fidelio Trio tarafından Donnacha Dennehy’e sipariş edilerek bestelenmiş bir eser olma özelliğini taşıyor. Fidelio Trio, programın ikinci yarısında Franz Schubert’in, “Piano Trio in B flat major D898” adlı eserine yer verecek. Dört bölümden oluşan eser sırasıyla şu başlıklardan oluşuyor; “Allegro moderato”, “Andante un poco mosso”, “Scherzo: Allegro” ve “Rondo: Allegro vivace – Presto”.

Sayısız konser verdiler, sayısız salon ve festivalde yer alıp kayıtlar gerçekleştirdiler

Dünya sahnelerinde çok geniş bir repertuar seslendiren üçlü, düzenli olarak BBC Radio 3, RTÉ Lyric FM, WNYC, NPR yayınlarında, Sky Arts belgesellerinde yer alıyor. Yeni eser siparişi konusunda etkileyici bir listesi olan Fidelio Trio, önde gelen çağdaş bestecilere ait yapıtların ilk seslendirilişini yapıyor ve kayıtlarını gerçekleştiriyor. Üçlü, Londra Southbank Centre’daki ilk konserinden bu yana, Wigmore Hall, Irish Sea at the National Concert Hall, Kings Place gibi salonlarda; Brighton, Cheltenham, St. Magnus, Gregynog, Kilkenny Festival, Queens Belfast Festival ve Huddersfield gibi festivallerde, Dublin, Shanghai, Porto, Paris, Venedik, Floransa, Johannesburg, New York City, Princeton, San Francisco ve Boston gibi şehirlerde sayısız konserler verdi. Kayıtları arasında Ravel ve Saint-Saëns (Resonus Classics); Philip Glass Head On; Korngold ve Schoenberg (Verklärte Nachtarr. Steuermann) (Naxos); tüm Michael Nyman Piano Üçlüleri (MN Records) yer almakta. NMC, Delphian Records için de Luke Bedford ve Michael Zev Gordon gibi bestecilerin eserlerinden oluşan kayıtlar yapan Fidelio Trio’nun son albümü Fransız Piyanolu Üçlüleri (Resonus), Gramophone Magazine tarafından ‘Eleştirmenlerin Seçimi’ olmuştur. Üçlü, piyanolu üçlü repertuarının genişlemesi amacıyla, İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede yaşayan besteciyle işbirliği içinde çalışıyor. 2017-2018 sezonunda ABD, Güney Afrika, Zimbabve ve Çin’de turneler yapan üçlü, aralarında Kilkenny Arts Festival’daki Schubert dizisinin de yer aldığı onlarca konserler verdi. Kevin Volans ve Alexander Goehr’a sipariş ettikleri eserler ve Philip Glass’ın iki eserini, Gerald Barry’nin oda müziği eserlerini kaydetti. Chausson, Fauré ve Satie’nin eserlerinden oluşan Fransız Piyano Üçlüleri kaydı Resonus Classics tarafından tekrar yayınladı. 2018-2019 sezonunda Beethoven’ın Üçlü Konçertosunu İrlanda RTÉ National Symphony Orchestra ile birçok konserde seslendiren Fidelio Trio, Belvedere House’da her yıl düzenlenen Kış Oda Müziği Festivalinin Sanat Yönetmenliğini yapıyor.

Siparişle beste yaptırıp dünya prömiyerini gerçekleştiriyorlar

St. Patrick’s College Dublin City University, University of Illinois at Champaign-Urbana ve State University of New York, SUNY’nin yerleşik sanatçısı olan Fidelio Trio, düzenli olarak yeni eser siparişi vermekte ve eserlerin ilk seslendirilişini gerçekleştirmekte. Yakın işbirliği yaptığı besteciler arasında Toshio Hosokawa, Charles Wuorinen, Johannes Maria Staud, Michael Nyman, Gerald Barry, Donnacha Dennehy, Joe Cutler, Evan Ziporyn, Simon Bainbridge, Judith Weir sayılabilir. Üçlü ayrıca, Nicholas Daniel (obua), Richard Watkins (korno), Joan Rodgers ve Patricia Rozario (soprano), Rachel Roberts (viyola), yazar Alexander McCall Smith ve T.S. Eliot ödüllü şair Sinéad Morrissey ile de farklı projeler gerçekleştirdi.

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sponsor ve destekçiler

Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi. Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları. Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar. Festivalin medya sponsorları ise Digiboard, Radyo Halikarnas ve Radyo EKO.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20.30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21.15’tir. Biletler Biletix’ten ve etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilecek.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

www.instagram.com/gumuslukfest

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler

31 Ağustos – Fidelio Trio (İrlanda): Darragh Morgan (Keman); Adi Tal (Viyolonsel); Mary Dullea (Piyano), yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Culture Ireland işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Koçtaş)

6 Eylül – “Kapanış Konseri” Gülsin Onay – Piyano Resitali, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

Bu yıl GFA’da gerçekleştirilen Masterclasslar

GFA Viyolonsel Masterclass; Jeroen Den Herder

GFA Keman Masterclass; Ildiko Moog & Erkin Onay

GFA Piyano Masterclass; Francesco Libetta & Konstanze Eickhorst & Gülsin Onay

GFA Şeflik Masterclass; Lior Shambadal

GFA Kontrbas Masterclass; Fora Baltacıgil

kaynak:haberkuliste