FRİG VADİSİ, FRİG ULTRA MARATONU İLE DÜNYAYA TANITILIYOR

0

MÖ 1200’den kalma Frig Vadisi’nde düzenlenen Frig Ultra maratonu’nda 1000 sporcu Afyonkarahisar’ın tantımı için tarihe doğru koştu.

Afyonkarahisar’ın önemli turistik bölgelerinden olan Frig Vadisi’nin tanıtımı ile sporu birleştiren FrigUltramaratonu, Afyonkarahisar Valiliği’nin Desteği, Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsal ana sponsorluğunda ve başta NG Afyon olmak üzere turistik termal tesislerin desteğiyle yapılıyor. İlk çağdan günümüze kadar uzanan bölgede asırlardır atılan adımların izinde yapılan koşu şehrin en eski metropolisi olan Ayazini Metropolisi antik kentinten başladı.

YAKLAŞIK 1000 SPORCU KOŞUYOR
Çevresinde kayalara oyulmuş kiliseler, yerleşim yerlerinin bulunduğu Frig Vadisienda “Limit Sensin’ adlı ekip tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen, FrigUltramaratonu’na yurtiçi ve yurtdışından katılan 1000 sporcu saat 9.30’da Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser’in verdiği ‘start’ ile hep birlikte ‘geri sayım’ yaptılar ve yarışa başladılar.

FRİG VADİSİ’NİN DÜNYADA BENZERİ YOKTUR
Start öncesi konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Frig Vadisi’nin kültürel ve tarihi yapısıyla dünyada benzeri olmayan en özel vadilerinden birisi olduğunu belirterek, “Son yıllarda bu vadiyi, daha cazip hale getirmek için bu güzelliklerimizi toplumla ve sizlerle paylaşmak adına, güzel hizmetler yapma gayreti içindeyiz. Frig Vadisine her geçen gün artan ilgiyi, bugün başka bir boyutu ile görüyoruz. Katıldığınız için sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

AFYONKARAHISAR AYAZINI KÖYÜ M.Ö.1200’DEN KALMA
Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ayazini Köyü’nü ilgi çekici yapan şey Frigler döneminden bu yana kullanılan yerleşim yeri olması ve köy sınırları içerisinde bulunan kaya yerleşim yapılarının varlığıdır.
M.Ö 750 yıllarında tarih sahnelerinde yer almaya başlayan Frigler’in Anadolu’da M.Ö 1200’lü yıllardageniş bir egemelik kurdukları tespit edildi. Eskişehir, Afyon, Kütahya bulunduğu topraklarda hüküm süren topluluğun boylar biçiminde bir yaşam sürdüğü belirlendi. Bölgede Roma ve Bizans dönemine ait kaya mezarları, kiliseler, kaya yerleşimleri bulunuyor. Aslanlı ve sütunlu mezar odaları, oyularak yapılmış dini mekanlar görülmeye değer noktalar. Ayrıca yine kaya oyumu ile yapılmış Avdalas Kaleside bulunuyor.

FRİG VADİSİ’NİN GÜZELLİKLERİNDE UZUN KOŞU
Yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 1000 sporcunun katıldığı Frig Ultramaratonu’nun ilk gününde 6 kilometrelik Aşk Vadisi Koşusu, 12 kilometrelik Gizemli Frigya Koşusu, 22 kilometrelik Göynüş Kral Yolu Koşusu ve 54 kilometrelik Frig Ultra yarışması yapılıyor. Frig Vadisi’nin doğal ve tarihi güzellikleri arasında gerçekleşen maraton, 6K, 12K, 22K ve 54K olmak üzere Frigya medeniyetlerinden izler barındıran dört özel parkurda koşuluyor.

Ultramaraton’un ikinci gününde ise, geçen yıl olduğu gibi Karahisar Kalesi’ne tırmanma yarışı ile rekabet ve eğlence bir arada yaşanacak. Kale Yarışı ile yarışmacılar, efsanelere konu olan Karahisar Kalesi’ni de yakından görme fırsatı elde edecekler.

KOŞARKEN ÇÖP TOPLAYACAKLAR
Frig Vadisi Ultra Maratonu ve ikincisi düzenlenen Afyonkarahisar Kale Yarışı’nda sporcular çevre temizliği içinde ter dökecek. Geçtiğimiz yıl Sapanca Ultra Maraton’la büyük bir farkındalık yaratan, İsveç’te başlayan ve sosyal medya sayesinde dünyaya yayılan ‘Plogging-Koşarken Çöp Topla’ trendi bu yıl da Frig Ultra Maraton’da devam ediyor. Maraton katılımcıları kitlerin içerisinde verilen çöp poşetleriyle belirli noktalarda durarak hem doğayı koruyacaklar hem de tarihin izlerini keşfedecekler.
Afyonkarahisar’da 6’ıncısı olan Frig Ultra Maratonu 3 kategoride yaklaşık 1000 sporcunun katılımıyla koşuldu. Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir sınırlarında yer alan tarihi Frig Vadisi’nde düzenlenen. Sporcuları maraton güzergahında bulunan köylerde yaşayan çocuklar ilgiyle izledi.

AŞK VADISI KOŞUSU…
Ayazini Köyü’nün tarihi sokaklarının keşfedileceği, Frig Vadileri’nin kalbinden başlayan Aşk Vadisi Koşusu’nda sporcular Afyonkarahisar’ın bir çok kültür noktasını da deneyimleme fırsatı bulacak. Koşmaya yeni başlayanlar, hafif tempoda koşarak daha çok tarihi yaşamak isteyenler, Frig Vadisi manzaralı 6K’lık parkuru tercih ediyor.

GIZEMLI FRIGYA KOŞUSU…
Frig Vadisi’nde koşma keyfini yaşayacak olanlar, bölgenin tüm dünya tarafından bilinen Peribacaları, Ayvaz Kalesi, Aslan Taşı, Büyük Yayla Göleti ve Kumbet gibi kültür noktalarını da deneyimleme fırsatı bulacak. Afyonkarahisar Ayazini Köyü’nden başlayıp gizemli Frigya patikalarından ilerleyen yarışçılar Üçlerkayası köyünde 12Km’lik etabı sonlandıracaklar.

GÖYNÜŞ KRAL YOLU KOŞUSU…
İlk çağdan günümüze kadar atılacak olan adımlar, şehrin en eski metropolisi olan Ayazini Metropolisi antik kentinten başlayacak. Sporcular, Ayazini Köyü’nden tarihi kalelere ulaşmak için Gönül Vadisi’nden geçerek Avdalaz kalesine ulaşacaklar. Frigya’nın gizemiyle başbaşa kalacak olan yarışmacılar, Göynüş Vadisi, Aslantaş, Yılantaş ve ilk yazıtlarda tarihin izlerine ayak basacaklar. Sporcular, 3500 yıllık tarihi Kral yolları ile Aşk Vadisi’ne ulaşarak 22K’lık parkuru tamamlayacaklar.

FRIG ULTRA 54K…
Afyonkarahisar Ayazini Köyü’nden başlayıp gizemli Frigya patikalarından ilerleyen yarışmacılar Üçlerkayası köyünde tarihi su obruklarında mola verdikten sonra, Aslantaş, Gora filminin çekildiği Memeç kayalıkları ve doğal güzelliğiyle bilinen Emre gölü güneyinden ilerleyerek Bayramaliler köyüne ulaşan yarışmacılar 54K’lık parkuru tamamlayacaklar.

2K’LıK NEFES KESEN MARATON: AFYONKARAHISAR KALE YARıŞı
Afyonkarahisar Valiliği 22 Eylül saat 11:30’da yarışmaya başlayacak olan sporcular, 100-150 metrelik bir tırmanıştan sonra toplamda 226 metreyi tamamlayıp, kalenin eteklerinden dönerek zirvede yarışı sonlandıracaklar. Büyük bir heyecan ve adrenalin yaşatacak olan Afyonkarahisar Kale Yarışı’nda zirveye ulaşmak için koşucular 550 basamağı koşarak çıkarken unutulmaz bir deneyim yaşayacaklar.

Kaynak:TurizmHaber Ajansı /ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM