BAKAN ERSOY: ŞU AN RİSKİMİZ 21 BİN KİŞİ… BUNA ALMANYA VE NORDİK’ ÜLKELERİNDE OPERASYON DURDURMA KARARI ALINIRSA RİSKİMİZ 80 BİN İNGİLİZ TURİSTE ÇIKABİLİR…

0
78

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’de tatilini yaparken batan Thomas Cook tur operatöründen dolayı misafirlerin mağdur edilmeyeceğini ve otellere de kredi paketi kullandırılacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,Thomas Cook’un iflasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, turistlerin mağdur edilmeyeceğini ve İngiliz otoritesi güvencesinde olduklarını söyledi.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la görüşme yaptığını belirten Bakan Ersoy, etkilenen kuruluşlara kredi paketi hazırlığı içinde olunduğunu ve 50 milyon euroluk bir paketin hazırlanabileceğini söyledi.

Bakan şunları belirtti:

“Şirketin yönetim kurulunda toplantı vardı. Saat 5 gibi şirketin kurtarılamayacağı anlaşılınca iflas kararı alındı. 48 saat içinde Almanya için karar netleşecek. Daha sonra diğerleri netleşecek. Eğer Almanya’da operasyon durdurma işlemi yaparsa o zaman 40 bin yolcu etkilenecek. Nordik etkilendiğinde 80 bin olacak yolcu sayısı. Her ülkenin kendi kurtarma operasyonu var. İnşallah İngiltere ile sınırlı kalır diye düşünüyoruz. Misafirlerin fazla rahatsızlık çekmeden geri dönmeleri önemli. Özellikle İngiliz misafirler konusunda aynı hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. 22 Eylül dahil giriş yapmış olan İngiliz misafirler ATOL garantisi altında. Bu yolculardan herhangi bir şekilde ücret talep edilmemesi gerekiyor. Önemli olan Türkiye’deki misafirlerin en uygun şekilde dönmesini sağlamak gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la telekonferans yaptık. Kendisi Perşembe günü dönüyor. Thomas Cook’un operasyon işlemleri Perşembe’ye kadar bitmiş olur. Acil kredi çalışması yapıyoruz. Şu ana kadar aksaklık yaşanmadı. Kontrollü şekilde tahliyeler yapılıyor. 700 bin civarında sezonda müşterisi vardı. 50 milyon EURO civarında kredi paketi hazırlayabiliriz.” dedi.

Bakan Ersoy bilindiği gibi 2016 krizinde İngiliz misafirler krize aldırış etmeden Türkiye ye yoğun olarak gelmeye devam etmişlerdi… Bu nedenle Otellerimiz İngiliz misafirler konusunda aynı hassasiyeti göstermemiz ve bu misafirlerimizden konaklamaları ile ilgili para isteme otelden çıkarma gibi eylemlerden özellikle kaçınılması gerekiyor…Zira bu durumdan etkilenen oteller ile görüştüklerini, ilave eden Bakan Ersoy,  50 milyon dolar civarında bir kredi paketinin acil olarak bu otellerimizin istifadelerine sunacaklarını açıkladı.

PAYLAŞ
Önceki Haber.
Sonraki HaberBOYD BAŞKANINDAN ÖNEMLİ THOMAS COOK AÇIKLAMASI…
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.