INFLUENCER MARKETING NEDİR NASIL YAPILMALIDIR?

0
  • Son yıllarda sosyal medyanın hayatımızın her alanına nüfuz etmesiyle ortaya çıkan influencer marketing, sosyal medyayı kullanarak etkileşimi fazla olan takipçileri kazanmaya çalışan bir pazarlama çeşididir.

Influencer Marketing Nedir? Influencer aslında toplumu ya da hedef kitleyi etkileyen, bir anlamda da davranış lideri olan kişiler için kullanılabilecek bir sıfat. Influencer marketing ise çok yeni bir kavram gibi görünse de aslında, reklamcılık tarihi kadar geçmişi olan bir tanımlama. 1875’li yıllardan başlayarak ünlü olan kişilerin görselleri, paket üzerinde ya da reklamlarda, ürün satışını kolaylaştırmak için kullanılmaya başlandı. Televizyonlu dönemlere geldiğimiz de ise yine ünlü aktrisler aktörler reklam filmlerinde boy göstermeye başladı.

Influencer Marketing Nedir?

O dönemlerde, aktör ve aktrislerin, şarkıcıların ya da ünlü kişilerin hayatları günümüzdeki kadar rahat ulaşılabilir değildi. Reklam ve iletişim sektörü bu durumun verdiği avantajı sonuna kadar kullandı. Ronald Reagan’ın saç ürünü reklamı, dönem dizilerinin çiftlerinin gerçekmiş gibi tavsiyeler vermesi, aslında hep influencer marketing için birer örnek.

Internet kullanımı yaygınlaştıkça, sosyal medya birer kimlik haline geldikçe, hayatın her alanında üne sahip olan kişi ya da kurumlara çok daha rahat erişebilir hale geldik. Hem hayatlarını paylaşımları sayesinde takip edebiliyoruz hem de istediğimiz şekilde özgürce iletişim kurabiliyoruz. Aynı basılı ve görsel medyadaki reklamlar gibi sosyal medyada da ünlüler ile iş birliği yapılabileceğini keşfettik ve aslında influencer marketing dijital dünyaya geçiş yaptı.

Diğer tüm medya kanallarında olduğu gibi markalar günümüzde ünlüler ile iş birlikleri yapıyor. 2016 senesinde yayınlanan bir haberde, Selena Gomez’in bir ürün ile iş birliği sonucu 500.000 USD aldığı yazıldı. Hem ünlü insanlar için yeni bir pazar hem de markalar için reklam çalışmalarından daha etkili ve hızlı sonuç getiren yeni bir sayfa açıldı önümüzde. Türkiye’de ise Demet Akalın’ın ürün paylaşımı üzerine ticari başarı sağlayan bir adamın hikayesini anlatan bir komedi filmi bile yapıldı.

Markalar ve kurumlar, takipçisi çok olan ünlülerle çalışmaya başladı. Bu arada, sosyal medya kendi ünlülerini yaratmaya başladı. Sadece sosyal medyada yayınladığı videolar ile ünlü olan kişiler ve hatta sosyal medya markaları ortaya çıktı. Bu kez bu hesapları takip etmeye başladık ne yapıyorlar diye. Aynı ünlüler gibi onların tavsiye ettiği yerlere gidip, onların önerdiği yemekleri yiyip, kıyafetleri giymeye başladık. Tam da bu noktada ünlüler influencer pazarını sosyal medya ünlülerine kaptırmaya başladı. Çünkü ünlülerin reklam kokan paylaşımları aslında eski etkisi kadar samimi bulunmadığı için kaybetmeye başladı. Sosyal medya ünlüleri ise halkın içinden ve daha samimi geldiği için takipçi ve hayranları artmaya başladı.

 

Micro Influencer Nedir?

Önümüzdeki günlerde ise pazarlama dünyası için yeni bir dönem başlıyor. Milyonlu takipçi sayısına sahip influencerlar yerlerini yavaş yavaş daha az takipçisi olan ama uzmanlık alanı olan, gerçek ve samimi bilgiler veren hesap sahiplerine bırakıyor. Bu sosyal medya hesap sahipleri micro influencer olarak adlandırılıyor ve genellikle 2000 ile 100.000 arası takipçisi oluyor. Markalar iş birliklerinde micro influencerları, gerçekten ürün ile ilgili takipçilere ulaşabildikleri, samimi oldukları ve etkileşim oranları çok daha yüksek olduğu için tercih ediyorlar. Maliyet-fayda oranına baktığımızda da yine bu gruptaki influencerların başarısı tartışılmaz