TURİSTİN TATİL YAPMA PLANINDA MAVİ BAYRAK NE İFADE EDİYOR?

0
50

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslar arası bir çevre ödül olduğunu belirten Bayaz,” Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı(TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cenk Bayaz, ”sürdürülebilir turizmin temeli temiz bir doğa, temiz deniz, temiz gökyüzü ve temiz toprak oluşturur.” dedi. Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslar arası bir çevre ödül olduğunu belirten Bayaz,” Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür.
Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. Marinalar içinse deniz suyu analizleri istenmemekle birlikte diğer kriterler benzerlik göstermektedir.

Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslar arası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır.
‘ Bayrak’ bu nedenle güçlü bir araçtır.” ifadesinde bulundu. Avrupa’da 30 ülke olmak üzere dünya çapında toplam 45 ülkede uygulanmaktadır. Mavi Bayrak Programı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) tarafından koordine edilmekte ve Türkiye temsilciliğini Türkiye Çevre Eğitim Vakfı(TÜRÇEV ) yaptığını hatırlatan Bayaz, şu bilgileri verdi:

Ülkemiz 45 mavi bayrak uygulaması ülke arasında dünyada üçüncü sırada. Birinci sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan ve üçüncü sırada Türkiye yer alıyor.

2018 YILI İTİBARİYLE MAVİ BAYRAK PROGRAMINI UYGULAYAN ÜLKELER

Kaynak: THA TurizmHaber Ajansı