FRANSIZ TURİSTLERDEN 17 ÖREN YERİ İÇİN TURİZM ATAĞI…

0
58

 

Fransız turistler “deniz-kum-güneş bizde de var’ diyerek Türkiye’ye kültür turizmine geliyorlar

Fransiz turistler ”Deniz, Kum, Güneş Turizmi ‘ bizde de var” diyerek Türkiye’ye tarih, inanç ve arkeolojik varlıkları tanımak için kültür turizmine geliyor. Fransız turistler kültür turuna İstanbul’dan başlayarak İzmir’den sonra Antalya’ya gelerek bölgede bulunan 17 tarihi ören yerini ziyaret ediyor.

GEÇEN SENE 10 BIN FRANSIZ KÜLTÜR TURUNA ÇIKTI
Fransızca kokartlı turist rehberi Halil Öncü, ”Fransız turistlerin Güney Fransa’da Nice ve Marsilya gibi yerlerde Antalya’da olduğu gibi deniz, kum, güneş turizminin bulunduğunu söylüyorlar. Bu nedenle Türkiye’ye, Antalya bölgesinde bulunan Helenistik, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu Devleti, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemi eserlerini ziyaret ediyorlar” dedi.
Fransızların tarihi ve ören yerleri ziyaretlerinde eserler hakkında sorular sorduğunu belirten Halil Öncü “Geçen yıl 10 bin Fransız turist kültür ve arkeolojik varlıkları görmek için tura katıldı. Bu yıl da aynı rakamı yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

ANTİK KENTLER FRANSIZ TURİSTLERİN GÖZDESİ
Fransız turistlerin en çok 50.Yıl Paris Üniversitesi’nin kazı çalışması yaptığı Antalya’nın Kaş ilçesi Kınık Mahallesi’nde bulunan Likya Birliği’nin başkenti Xanthos Antik Kenti nin ziyaret ettiklerini belirten Halil Öncü, diğer ziyaret yerlerini şöyle sıraladı:

Termessos Antik Kenti, Perge Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Patara Meclisi, Aspendos Antik Tiyatro, Antalya Yivli Minaresi, Alanya Kalesi, Olimpos Antik Kenti, Kekova Batık Şehiri. Demre Noel Baba Kilisesi ve Müzesi, Alarahan, Tlos Antik Kenti, Selge Antik Kenti, Seleukeia Antik Kenti, Side Antik Kenti, Apollon Tapinaği, Tüke Tapınağı, Side Antik Tiyatro, Likya Kaya Mezarları ve Antalya Müzesi.

Kaynak: THA / turizmhaberajansı