ÜNÜ ÜLKE SINIRLARI DIŞINA TAŞAN GASTRONOMİ TURİZMİ DERNEĞİ (GTD) BODRUMDA YAPILANMA SÜRECİNİ BAŞLATTI…

0

Ülkemizin gastronomi turizmi için önemli işbirlikleri ve projelere imza atan Gastronomi Turizmi Derneği, Bodrum’da yeni yapılanması ve projeleri ile çalışmalarına başladı. Ülkemizin gastronomik zenginliğini tüm dünyaya duyurmayı misyon edinen dernek, Bodrum yapılanması ile uluslararası ve ulusal bazdaki işbirliklerini Bodrum turizmi için kullanmaya hazırlanıyor.

Mayıs 2019 yılında Gastronomi Turizm Bodrum Başkanı olarak göreve başlayan Aynı zamanda bir BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Üyesi de olan Filiz Hoşkan ile 2020 yılında ülkemizde gastronomi turizmi ve Bodrum planları üzerine konuştuk. 

  • Gastronomi Turizmi Derneği Bodrum Temsilcisi olarak kendinizden ve dernek olarak Bodrum’daki yeni yapılanmanız ve planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Gastronomi Turizmi Derneği, amacı itibariyle gastronomik kültürün geliştirilmesi ve turizme katkı sağlaması konusunda çalışmalarını sürdüren bir dernektir. Farklı kültürlerin etkisi ile sahip olduğumuz gastronomik zenginliği turizm girdisine çevirmek de Türkiye tanıtımı için büyük önem arz etmektedir. Yaklaşık 25 yıldır pazarlama iletişimi alanında birçok kurumsal şirkete ve özel kişilere danışmanlık yaptım. Küçük şehirde yaşama kararım ile geldiğim Bodrum’da 25 yıllık birikimimi kullanmak ve yaşadığım topluluğa bir katkı sağlamak istedim. Bu noktada Gastronomi Turizmi Derneği ile yollarımız kesişti ve Bodrum’da dernek çatısı altında planlanan yeni yapılanmada temsilcilik sorumluluğunu aldım. Kendim de küçük turistik bir sahil kasabasında doğduğumdan dolayı, bu gibi lokasyonların imaj ve tanıtım sorunlarının neler olduğunu biliyorum.İçinde yaşarken göremediğimiz sorunları, dışarıdan bir bakış açısı ile gözlemleyebiliyorum.Profesyonel mesleğim gereği de ne yapılması, ne yapılmaması gerektiğini bildiğimden bu iki alandaki gözlemlerim bana Bodrum için yapılabilecek çok şey olduğunu fark ettirdi.

GTD olarak, Turizm Bakanlığı, TURSAB ve BOYD gibi birçok değerli kurum ve STK’lar ile ekip çalışması ve iş birliğini seven bir derneğiz. Bu da bizim projelerimizin çok hızlı hayata geçmesini ve iyi sonuçlar almasını sağlıyor. Bu çerçevede benim de üyesi olduğum BOYD derneği ile önemli projelerimizi masaya yatırdık Bodrum ve tanıtımı için önemli olan projeleri birlikte tespit ederek hayata geçireceğiz…

Ülkemizin bugünkü koşullarını da düşündüğümüzde, zamanın birlik zamanı olduğuna ve tüm kurum, kuruluşların ülkemizin ekonomik kalkınmasını desteklemek amacıyla bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Derneğimizin, bu amaçla turizm ve gastronomi alanında geliştirdiği proje ve işbirliklerini, Bodrum’a da fayda yaratacak doğrultuda kullanmak, Bodrum turizmine ve ekonomisine de bu yoldan katkı sağlamak istiyoruz.

2020 yılı Turizm açısından herkesin büyük umutlar bağladığı bir yıl. GTD olarak sizin 2020 yılı ile ilgili öngörüleriniz nelerdir?

Turizm sektörünün yeni tanıtım stratejileri ve projeleri ile büyük bir sıçrama yaptığı bu dönemde, 2020 yılının “Türk Mutfağı” yılı ilan edilmesi, ülkemizin birçok bölgesini turizme açmak için çok önemli bir adımdır.

2020 “Türk Mutfağı” yılı; coğrafi bölgeler, iller hatta ilçeler bazında geliştirilecek gastronomi turizmi projeleri, turizm ile birlikte yerel üretimin desteklenmesi ve tarımsal ürünlerden elde edilen gelirlerin de artmasına olanak sağlayacaktır. Bu nedenle dernek olarak 2020 “Türk Mutfağı” yılı ilan edilmesini çok önemli ve değerli bir fırsat olarak görüyoruz. Dünya genelinde dolaşan turistlerin çok büyük bir yüzdesi tarihi ve kültürel gezilerle birlikte, gastronomik deneyimlere de ciddi bir bütçe ayırmaktır. Türkiye bu açıdan birçok ülkeye göre zengin bir ülkedir ve konunun hassasiyetle değerlendirilmesi gerekmektedir. Dernek olarak biz de yerel gastronomik değerlerimizin her birinin tanıtılması ve pazarlaması için tüm üyelerimizle birlikte Bakanlık ile koordine bir şekilde Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

  • Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’da gastronomi turizmi için neler yapılabilir?

Bodrum bulunduğu bereketli coğrafya ve çok renkli kültürü ile Türkiye’nin yurtdışına açılan önemli bir kapısıdır. Bodrum’da yaşayan kalabalık bir yabancı nüfusun olması ve yaşayan her bir yabancının Türkiye’nin tanıtım elçisi olduğunu farz edersek Bodrum, ülkemizin tanıtımında da önemli bir rol oynamaktadır.

Tarihi yaşam alanlarının değerlendirilmesi, üç bir yanı çevreleyen deniz ve denizaltı yaşamını, endemik yapısını ve Ege Mutfağı’nın kendine özgü tatlarını da düşünürsek Bodrum, ülkemizin turizmi açısından başlı başına bir değerdir.

Göç alan şehirlerimizden biri olan Bodrum’un en önemli sorunlardan biri, bu göçlerle birlikte kendi doğal dokusunun zaman içinde evrilerek ayrıcalıklı özelliklerini kaybetmeye başlamasıdır. Kontrolsüz yapılanma doğal mimari özelliklerini bozarken, göçle değişen mutfakları da Bodrum’u özgünlüğünden uzaklaştırmaktadır. Yerel yönetimin bu konuda titizlikle çalıştığını biliyoruz. STK’ların ve özel sektörün desteği ile bu sorunların kısa sürede düzeltilebileceğine ve kısa zamanda Bodrum’u, yine yabancı turistlerin görmek için can atacağı bir tatil beldesi haline getireceğine inanıyoruz.

Doğa, tarih, deniz ve yat turizmi, gastronomi ve tarımsal üretimle birlikte Bodrum’da 4 aya yayılabilecek turistik faaliyetler yaratılabilir. Bu konuda Gastronomi Turizmi Derneği olarak farklı projeler hazırladık ve bunların bir kısmını da Turizm Bakanlığı’na sunduk.

  • Bodrum sizce doğru tanıtılıyor mu? Bodrum pazarlama ve tanıtım stratejileri için neler yapılması gerekir?

Bodrum Türkiye Turizmi’nde kendi başına kıymetli jenerik bir markadır. Jenerik markaların tanıtım çabalarından ziyade mevcut imajı korumaya yönelik bir takım çalışmalar yapması ve rekabet karşında farklılaşarak öne çıkacak projeler üretmesi gerekmektedir. Bodrum aslında yıl içinde tarihi ve kültürel açıdan birçok nitelikli etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Ancak son yıllarda magazin basının da yarattığı bir algı ile daha çok beach  ve gece hayatı dediğimiz eğlence dünyası içinde adı anılıyor. Oysa biliyoruz ki Bodrum, ziyaretçilerine eğlence hayatından çok daha fazlasını sunuyor.

31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra değişen yönetimin, özellikle Bodrum kültürü için çok önemli çalışmalar yaptığını biliyor bu çalışmaların daha da artacağına inanıyoruz. Dernek olarak da yerel yönetimin yapacağı her türlü çalışma ve projede işbirliğine hazırız.

 

PAYLAŞ
Önceki HaberTEĞET GEÇTİ…
Sonraki HaberGTD DEN ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK…
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.