Türk Turizminde Yeni Bir Dönem Başlıyor

0

Disconti Döviz Girdisini Arttırarak Üç Yıl İçinde Ülke Ekonomisine 50 Milyon Dolar Katma Değer Sağlamayı Hedefliyor

Türkiye turizminin dijital dönüşümünde önemli bir yer edinerek, turistlerden elde edilen döviz gelirlerini artırmayı hedefleyen DISCONTI, ilk üç yıl içerisinde 10 milyon dolar gelir elde etmeyi ve turistlerin fazladan 50 milyon dolar harcamasını sağlayacak. DISCONTI’nin tanıtım toplantısı 18 Şubat 2020 Salı günü Hotel Les Ottomans’da yapıldı. Lansmana TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Dijimedya Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ortan, TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin, İstanbul Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Bornovalı, Eren Perakende Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eren, Eren Perakende CDO’su Arda Genç, Global Blue Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Aslantaş, TURYİD Genel Sekreteri Vedat Dilber, AYD Genel Sekreteri Günöz Atakan katıldı.

Doğru zamanda, doğru kampanyalar

Açılış konuşmasını yapan Dijimedya Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ortan, “Bizler Eren Holding ve Dijimedya Grup olarak, Türkiye turizminin dijitalleşmesi ve alışveriş turizminden gelen dövizin ülkemize daha fazla girdi sağlamasına katkıda bulunacak bir proje geliştirdik. Disconti’nin arkasındaki sofistike yazılımı sayesinde, turistleri çok daha yakından tanıyarak, onları stereotiplerine göre segmentleyecek, doğru zamanda doğru yerde doğru kampanyaları önererek alışveriş yapmalarını tetikleyeceğiz.

Artık biliyoruz ki günümüzün trend kavramı “big data”! Big data ile Disconti’nin kapsamı örtüşüyor. Aslında ikisi de aynı yere gitmek istiyor; yani kullanıcılarımızı anlamak ve tam onlara göre iletişim yaparak daha fazla para harcamalarını ve ülkemizden mutlu ayrılmalarını sağlamak. Elde edilecek Disconti kullanım, davranış ve alışveriş dataları ve analizlerimiz sayesinde; tüm partnerlerimizle aramızdaki bağı güçlendirecek ve iki tarafın da gelişmesine katkılarda bulunacağız. Disconti ile 3 yıl içerisinde turizm gelirlerimize 50 milyon dolar katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Disconti’nin stratejik ortağıyız

Toplantıya katılan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya iseTÜRSAB, olarak amacımız Türkiye’nin turizm gelirinin artırılmasına elimizden geldiği kadar katkı sağlamak. Kurum olarak Türkiye’nin turizmden aldığı kişi başı gelirin artırılması noktasında atılan tüm adımları destekliyoruz. Bu çerçevede DISCONTI projesinin de stratejik partneri konumundayız. Proje kapsamında seyahat acentalarımızın da bu projeye destek vermesini, DISCONTI kartının seyahat acentaları üzerinden de gelen misafirlerle buluşturulmasına yardımcı olacağız” açıklamasını yaptı.

Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin ziyaretlerini eşsiz bir deneyime dönüştürmek için tasarlanan Disconti, mobil uygulamasıyla da kullanıcılarına sağlık hizmetlerinden eğlenceye kadar tüm ihtiyaçları için özel ayrıcalıklar ve avantajlar sunacak. Turizmde yepyeni bir dönemin başlangıcı olan DISCONTI, Türk ekonomisine de katma değer sağlayacak.

Turizm dijitalleşiyor

Eşsiz konumu ve yüksek potansiyeli sayesinde Türkiye’nin yabancı turistler tarafından tercih edilme oranı gittikçe artarken, Avrupa pazarındaki payı hızla büyümektedir. 2019’da 44 milyonu aşan yabancı turist sayısı, 2020 yılında 51 milyon olarak tahmin edilmekte ve bu alandaki yatırımlar devam etmektedir. 2020 turizm geliri beklentisi 45 milyar dolar olan Türkiye’nin, 2023 yılı hedefi ise 65 milyar dolardır. DISCONTI, 2017 Turizm Şurasında alınan kararlara uygun şekilde, turizmin dijitalleşmesi amacına hizmet etmek adına 28 Ocak 2020’de Türkiye’nin en büyük gruplarından ve global perakende sektörünün önemli oyuncularından Eren Holding ve Dijimedya ortaklığıyla kurulmuştur.

Hedef küresel pazara açılmak

Türkiye’den global pazara açılan “turist, seyahat ve alışveriş mobil uygulaması” oluşturmak vizyonuyla yola çıkan DISCONTI, Türkiye’de kazanacağı başarı sonrası, iş modelini yurtdışına taşımayı hedeflemektedir. Büyüme hedefini Rusya, Polonya, Ukrayna başta olmak üzere Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde küresel pazarlarda sürdürecektir.

DISCONTI, öncelikle Türkiye’de kullanıma sunulacak ve tüm turistik bölgeleri kapsayacaktır. Bu özelliğiyle sadece İstanbul ve turistik ziyaret alanlarından fırsatları ve rehberlik hizmetlerini barındıran ‘region card/city pass card’lardan farklılaşmaktadır.

Büyük destek ve işbirliği

Türk turizminde yeni bir dönem başlatacak olan Disconti sektörün en önemli ve büyük sivil toplum kuruluşlarından da destek görüyor. Ülke turizminde önemli misyonlar üstlenen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), İstanbul Turist Rehberleri Odası (İRO), Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) ve Global Blue da Disconti’nin basın lansmanında hazır bulundu.