Accor, çatısı altındaki tüm otellerde tek kullanımlık plastik ürünlerini kaldırıyor

0

Dünyanın öncü otel gruplarından Accor Otel Grubu, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Dünya Turizm Örgütü liderliğindeki Global Turizm Plastikleri Girişimi’ne Ellen MacArthur Vakfı iş birliği ile katılmayı taahhüt etti.

Accor çatısı altındaki tüm oteller bu iş birliği doğrultusunda 2022 yılına kadar tek kullanımlık plastik ürünlerini kaldırmayı hedefliyor.

Fransa merkezli Avrupa’nın en önde gelen otel zinciri Accor Otel Grubu, Birleşmiş Milletler Global Turizm Plastikleri Girişimi’ne katılacağını ve 2022 yılı sonuna kadar tek kullanımlık plastik ürünleri otellerinden çıkarma hedefini açıkladı. Accor, olumsuz çevresel etkileri azaltmaya ve dünya okyanuslarının ve diğer doğal çevrelerin plastik kirliliğiyle mücadele etmeye yönelik çabalarını sürdürüyor.

Turizm sektöründe 120 milyondan fazla konuk ağırlayan ve her yıl 200 milyondan fazla yemek sunan Accor, son 25 yıldır kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımı doğrultusunda ve sürdürülebilir kalkınma programı çerçevesinde çevreci adımlar atmayı sürdürüyor. Accor Otel Grubu, bugüne kadar otellerinin %94’ünde pipet, pamuklu çubuk ve karıştırıcı kullanımını ortadan kaldırdı.

Accor Yönetim Kurulu Başkanı & CEO’su Sébastien Bazin taahhütleri konusunda şunları söyledi: “Gezegenimiz üzerindeki önemli etkimizin ve çalışanlarımız, misafirlerimiz, tedarikçilerimiz, ortaklarımız ve ev sahibi topluluklarımız için somut faydalar yaratma sorumluluğumuzun farkındayız”. “Bize rehberlik eden şey, iyi bir vatandaş olmaya çabalayan herkesi yönlendiren bilinç ve sosyal farkındalıktır. Farkında olmak, sosyal olarak bilinçli ve tutarlı olmak anlamına gelir. ”

Accor, duyurduğu yeni taahhüt doğrultusunda 2020 sonuna kadar plastik tuvalet malzemelerini ve bardakları ayrı ayrı ortadan kaldıracak. 2022 yılı sonuna kadar, konuk odalarında, toplantı alanlarında, restoranlarda ve kaplıcalar, fitness merkezleri gibi tüm aktivite alanlarında geriye kalan tek kullanımlık plastik ürünlerini ortadan kaldıracak.