Crystal Hotels’den Tatil Anlayışını Gıda Farkındalığına Dönüştüren Yeni Bir Konsept…

0
3453

20 tesis ile sektörde hizmet veren Kilit Hospitality Group (KHG) bünyesinde yer alan Crystal Hotels, Günümüzde tükettiğimiz gıdalara dair farkındalığın giderek artmasına verdiği önem nedeniyle tatil anlayışında böyle bir farkındalık yaratmak adına tesislerinde “Gıda Farkındalığında Bir Tatil” sloganı ile yeni bir konsepti uygulamaya başlamıştır.

Sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübeleri firmalarla, müşterileri ile paylaşarak köprü görevi gören, sektörün gelişmesine katkı sağlayarak çevreye ve topluma sürekli değer katan, bünyesinde, “GALERİ KRİSTAL” markası ile Konaklama Sektörüne önemli ölçüde otel ve mutfak ekipmanları tedariki de sağlayan Kilit Hospitality Group (KHG) yetkilileri bu yeni konsept ile ilgili şu açıklamaları yaptılar;

Satın aldığımız gıdalar konusunda seçici olmanın beraberinde, gittiğimiz restoranlarda, kafelerde bize sunulan gıdalar ile ilgili şüpheye düşebiliyor, bu konuda güvenilirliğe ihtiyaç duyuyoruz. Paketli içeriklerin etiketlerini okuma konusunda da giderek bilinçlenen bireylerden oluşan bir toplumuz artık. Hele konu çocuklar olduğunda daha da seçiciyiz.

Yaşamın akışını bu hassasiyet ve farkındalık ile geçiren bireyler için tatil seçiminde gıda güvenilirliği daha da hassas. Belli bir süreyi geçireceğimiz otelde bize sunulan gıdalar güvenilir mi? Bu hafta blogda bu konuyu işlemek istedik.

Tatil için seçim yapacağımız otelin, mutfağı, hijyeni, yemeklerinde kullandığı malzemeler, tazeliği…Tüm bunlar oldukça önem taşır. Yemekleri konusunda rahatsızlık duygusuna kapıldığımız, güvenilirliği açısında tedirgin olduğumuz bir otel bizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Organik sebze-meyveleri tercih etmek istiyor, doğal ortamında yetişmiş hayvansal ürünleri arıyoruz. Günümüzde ayrıca giderek artan “glutensiz beslenme tercihi” mevcut.

Geçmiş yıllarda sadece Çölyak hastalarının bir nevi zorunlu beslenme şekli olan glutensiz beslenme, artık birçok kişinin özel seçimi haline gelmiş durumda. Otellerimizde talep edilmesi halinde, Çölyak hastaları ya da glutensiz beslenmeyi tercih eden konuklara özel beslenme seçenekleri sunulur. Temel besin maddesi olan ve özellikle seçtiğimiz otellerde de sunulan lezzetler içinde en çok yorumladığımız et ve et ürünleri vardır. Kilit Hospitality Group otelleri için daha önce tatil yapanların yorumlarını incelediğinizde, birçok yorumda “etleri oldukça lezzetliydi” diye belirtildiğini görebilirsiniz. 2010 yılından bu yana Antalya’da, Dereli Köyü’nde kendine ait “Kilit Et Çiftliği” var olup, bu çiftlikte büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve süt üretim faaliyetleri gerçekleşir. Bu üretimler ise en özenli şekilde tüm Kilit Hospitality Group otellerine sevk edilir. Etin lezzeti, hayvanların doğal ortamında yetiştirilmesi, tükettikleri yiyecekler ve otlanabildikleri alan ile doğrudan bağlantılıdır. Bir döngüdür. Hayvansal gıdalarda durum böyle iken, sebze ve meyvelerinde yetiştirildiği toprak, doğal yağmur alabilmesi ve birçok denklem. Topraktan gelen mineral zenginliği bize yiyecekler aracılığı ile geçer. Uzmanlar artık 2. beynimizin bağırsaklarımız olduğu belirtip, beyin ve bağırsak arasında bir bağlantı olduğuna dikkat çekiyor. Bu durumda tükettiğimiz gıdalar sadece beden sağlığımız için değil, ruh sağlığımız içinde oldukça önemli. Yaşam bir çok alanda bizden denge istiyor aslında. Bu sebeple dengeli beslenme denir. Bu durumda şu söz oldukça farkındalık içerir bana göre; “her şey zehirdir, mühim olan dozudur.”

Son yıllarda, bazı otellerimizde daha özel bir konsept olarak “L&H Ultra All Inclusive Concept” sunulur. Yöresel ve sağlılıklı yiyecekler. Bu konsept içerisinde yiyecekler sunulurken, tatilden dönerken bu yiyeceklerden yanınıza da alabilirsiniz. Konsept için seçilen ürünler, ağırlıklı olarak orijinal yerel bölgesine sadık kalınarak seçilir ve sunulur. Sunumlarda yöresel bölgeler etiketle belirtilir, (Kars kaşar, Afyon kaymak gibi.). Glutensiz ekmek üretimi ve sağlıklı buğday ile üretilmiş hamur ürünleri sunulur. Çocuk ve bebek büfelerinde sağlıklı, paket ambalajı olmayan doğal ürünler kullanılır. Sağlıklı içecekler grubundan olan ayran, süt, kefir, boza, limonata, şalgam suyu, doğal meyve ve sebze suları sunumlarda ön planda bulundurulur. Rafine edilmiş trans yağ içeriği ile kızartma ürünleri sunulmaz. Sağlıklı pişirme yöntemleri tesis genelinde yiyecek üretiminde ön planda tutulur.