MICE Sektörünün Profesyonel Temsilcilerinden Aslı Yelda Erdir “21. Yüzyıl da Küresel Turizmin Pandemi ile İmtihanı” Konulu Makalesini TurizmGM Okurları için Kaleme Aldı.

Şüphesiz ki her ülkenin yapı taşıdır “TURİZM”.

Ülke ekonomisine koyduğu katkı tartışılmaz.

Ne yazık ki, bir süre önce Dünya olarak büyük bir tehlike altına girdik Covid-19 ile.

Tüm Turizm sektörünün büyük bir beklentide olduğu “2020 Yaz Sezonu” pandemi yapabilecek bu güçteki bir virüs ile son buldu.

Son yıllarda yıldızı oldukça parlayan MICE (Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions) yapan firmalar İlkbahar-Sonbahar sezonunu dolu dolu geçirmeye başlamışken onlarda bu İlkbahar virüs vurgunundan nasibini almış vaziyette…

Sezon açılışı Turizm Bakanımızın da söylediği gibi Mayıs sonuna ertelendi. Fakat bu her ay ileri tarihe atacak gibi duruyor.

Kesin bir çözüm tedavi yöntemi bulunmadan sosyal yaşantımıza dönmek ne yazık ki imkânsız.

Hadi ilaç bulundu. Turizm hareketi başladı diyelim. En önemli husus şu ki; İnsanların tatil alma alışkanlığına ulaşmamız zaman alacaktır. Zor bir güven süreci bizi bekliyor. Bu nedenle nakit akışı çok yavaş olacaktır.

Bu süreçte özellikle otellerden çok personel çıkarıldı. Tekrardan hareketlenme başladığında kalifiye personele ulaşmakta oldukça güç.

Uzun vadede düşünürsek öncelikle Ingoing te hareketlenme olur diye düşünüyorum.

Daha sonra Incoming ve son olarak Outgoing harekete geçer gibi.

Tabi bu sürecin tam olarak ne zaman başlayacağı, ne zaman hareketlenme göreceğimizi hiç birimiz tam olarak bu gidişatla kestiremiyoruz.

Sadece umuyoruz…

Dünyada mali sıkıntılar giderek artmaya başladığında Turizm getirisinin, Turizm sektörünün Ülkelere olan faydası açık ara fark ile ortaya çıkacaktır.

Yetkililerden bu sektöre daha fazla katkı talep ediyoruz.

Çünkü Turizm tarihinin en büyük sınavı gibi duruyor bu süreç. Turist girdisi olarak Ocak, Şubat ve Mart ayları tam bir kayıp.

Ana pazarda olan iptaller ise durumun ne kadar üzücü olduğunu bir kez daha hatırlatıyor bize.

Turizmin yeniden Dünyada ve Ülkemizde eski günlerine döneceği, sektörümüzün ve çalışanlarının daha fazla yıpranmayacağı bir döneme en kısa sürede girmek dileğiyle…

Aslı Yelda ERDİR