Uzak Ama Birlikte Sanat…

0

Sanat ve dostluk için Türkiye, Sırbistan, İtalya ve Çin’den sanatçılar evlerinde ama birlikte, aynı sahnede…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Samsun Devlet Opera ve Balesi YouTube Kanalı ve Facebook hesaplarından, 4 ülke aynı anda canlı konser verdi. Konser 11 Nisan Cumartesi akşamı saat 21.30’da dinleyicilerle buluştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye, Sırbistan ve İtalya’dan üç orkestra ile Sırbistan, Türkiye ve Çin’den koro sanatçılarının katılımı ile YouTube ve Facebook üzerinden konser düzenlendi. “Uzak Ama Birlikte Sanat” (Distan Together) konserine tüm sanatçılar evlerinden katıldı.

Türkiye’den Samsun Devlet Opera ve Balesi Koro Sanatçıları, Sırbistan Ulusal Operası Sanatçıları ve Çin’den katılım sağlayan sanatçılardan oluşan koroya Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, İtalya’dan Benevento Filarmoni Orkestrası ve Sırbistan Ulusal Operası Orkestrası’nın sanatçılarından oluşan bir orkestra eşlik etti.

Konserin orkestra şefliğini, bu yıl Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefliği görevine başlayan İtalyan Şef Andrea Solinas yaptı.

İnternetten 11 Nisan akşamı saat 21.30’da gerçekleşen konser Sırbistan Ulusal Tiyatrosu Youtube Kanalı ile aynı anda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Samsun Devlet Opera ve Balesi Youtube Kanalı ve Facebook hesaplarından yayınlandı. Aynı bağlantı dört ülkede de canlı olarak dinleyicileriyle buluştu.