Avrupa Birliği ülkeleri, turizmde hareketlenmenin öngörüldüğü Haziran ayına yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Türkiye’nin turizmde önemli bir pazarını oluşturan Avrupa Birliği ülkeleri bu yıl Avrupa içi turizm seçeneğini benimsedi. AB ülkelerinin turizmden sorumlu bakanları, turizmde Avrupa içi hareketliliğin sağlanması konusundaki ortak görüşleri dile getirdi. Bu kapsamda, COVID-19 sağlık belgesi uygulaması getirilmesi, bu belgeyi alan Avrupa vatandaşlarının, AB içinde ki turizm destinasyonlarına seyahat etmesi dile getirildi.

 AB ÜLKELERİNİN TURİZM İÇİN YOL HARİTASI HAZIRLAMASINI ÖNERDİ

Avrupa basınına verdiği demeçte normalleşme sürecinde AB ülkelerinin turizm için yol haritası hazırlaması gerektiğini belirteren TUI’nin CEO’su Fritz Joussen ”Avrupa içi turizm konusunda açık bir perspektife ihtiyaç var. AB ve üye ülkeler, birlik içi turizm konusunda bir yol haritası hazırlamalı. Bu yol haritası; Yunanistan, Kıbrıs, Portekiz, Balear Adaları, Avusturya veya Bulgaristan gibi destinasyonların Avrupalı turiste açılmasını içermeli” önerisini getirdi.

Haziran ayı ortasını işaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Haziran ortasında Avrupa ülkeleriyle oturup konuştuktan sonra, yaz tatillerinin nasıl olması gerektiğine, yaz tatili yapmanın mümkün olup olmadığına karar vereceğiz. Ülkelerdeki duruma bağlı olarak ayrım yapmak, belki de sadece belli ülkeler arasında uçuşa izin vermek durumunda kalacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Turizm Haber Merkezi