Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Başdanışmanı Osman Ayık  otel sahiplerinin işletmelerini açıp açmama konusunda konusunda henüz karar vermediklerini belirtti.

 

Osman Ayık: ''Bu koşullarda oteller açılmayabilir''

Kendi işletmeleri de dahil birçok tesisin kapalı olduğunu, açılış için Haziran ayındaki gelişmeleri beklediklerini açıklayan Osman Ayık yurtdışından gelecek ziyaretçi sayısı konusunda bir öngörüde bulunamadıklarını belirtti.

Yüzde 30 dolulukla tesislerin açılmamasının daha doğru bir yaklaşım olacağını belirten Ayık ”Rezervasyonları değerlendireceğiz. En az yüzde 40 doluluğu yakalayabilirsek tesis açılır. Bu oranda rezervasyonun bile sadece maliyeti kurtarır. Kriz gündemden düştüğü an seyahat açlığı ortaya çıkabilir. Ama o da kimsenin dişinin kovuğunu doldurmaz. Tahminim Ağustos ayından sonraya kalır. Sezonun bütününü düşününce büyük bir kayıp ortaya çıkmış olur” dedi.

Bakanlık tarafından açıklanan sertifika programıyla iligli olarak da değerlendirmelerde bulunan Ayık şunları söyledi:

“Sertifikalı otelin detayları konusunda çalışmalar sürüyor. Bunun uygulanabilir olması gerekir. İşletmelere aşırı yük getirmemeli. Kurallar çok sıkı dayatıldığı zaman bu kez fiyat yükselecek. Sağlık konusunda misafirlere güvence verilmeli. Gerekirse fiyatlara sağlık bedeli denilerek kişi başı +10 Avro eklenebilir. Karşılıklı belirli hastaneleri ayırıp buna hazır hale getirelim. Bu güvence verilirse misafir hiç korkmadan seyahate çıkmaya karar verir”

Kaynak: Turizm Haber Merkezi