Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Sosyal medya ve benzeri platformlarda alanın tamamının arkeolojik sit derecesi düşürüldü gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Hâlbuki birinci derecedeki kıyı bandındaki koruma alanı 200 hektardan 250 hektar olarak alan genişletildi.”

Bakan Ersoy: “Bu koruma planıyla orada yıkımın da önünü açıyoruz. Ben yine herkesin kafasının rahat olması için cuma günü bir talimat verdim ve orayı yeniden irdelemek için arkeoloji ekibi gönderdim.”

Olimpos’ta yanlış bir yapılaşmaya bir Antalyalı olarak asla izin vermeyeceğini belirten Bakan Ersoy, “Sosyal medya ve benzeri platformlarda alanın tamamının arkeolojik sit derecesi düşürüldü gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Hâlbuki birinci derecedeki kıyı bandındaki koruma alanı 200 hektardan 250 hektar olarak alan genişletildi.” dedi.

Olimpos deresi çevresindeki izinsiz ve plansız ahşap bungalov tarzı yapılaşmaların 1990’lı yıllardan itibaren başladığını dile getiren Bakan Ersoy, hem iç hem de dış turizmde ilgi gören bu yapıların daha sonra kontrolsüz olarak arttığını kaydetti.

Olimpos Ören Yeri Kazı Başkanlığının ve yerel belediyenin önerisi üzerine bir arkeolojik sit irdelemesi, jeoradar taraması ve bir sondaj çalışmasına başlandığını belirten Bakan Ersoy, bu çalışmaların sonucu olarak mevcut birinci, ikinci, üçüncü arkeolojik sit düzenlemesinin tekrar yapıldığını ve 2017 yılında bu düzenlemenin açıklandığını söyledi.

Bu konunun 3,5 yıl öncesine dayandığını ve dosyayı çok detaylı bir şekilde incelediğini vurgulayan Bakan Ersoy açıklamalarına şöyle devam etti:

“Maalesef sosyal medya ve benzeri platformlarda 614 hektarlık alanın tamamının arkeolojik sit derecesi düşürüldü gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Hâlbuki birinci derecedeki kıyı bandındaki koruma alanı 200 hektardan 250 hektar olarak alan genişletildi. Toplamda baktığınız zaman 614 hektarlık kısmın sadece yüzde 4’lük kısmı üçüncü derece arkeolojik sit alanı oluyor. Geri kalan alanın yüzde 96’lık kısmı aynen korunması gereken alan şeklinde korunuyor.”

Aslında Orada Yıkımın da Önünü Açıyoruz

Sit alanının üçüncü dereceye çevrilmesi halinde bir arkeolojik koruma planı yapmak zorunda olunduğuna işaret eden Bakan Ersoy, “Bu plan dâhilinde, planın dışında kalan alanlar ve planın içinde yeşil alan ve yol güzergâhı olan alandaki binalar zaten yıkılacak. Aslında bu koruma planıyla orada yıkımın da önünü açıyoruz.” dedi.

Herkesin kafasının rahat olması için cuma günü bir talimat verdiğini söyleyen Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orayı yeniden irdelemek için arkeoloji ekibi gönderdim. Daha önce yapılan 36 noktadaki sondaj çalışmasına ilaveten yine ek sondajlar yapılsın ve herkesin içi rahat olsun dedik. Ekipler bu hafta çalışmalara başlıyor. Ben de Antalyalıyım ve asla Olimpos’ta yanlış bir yapılaşmaya izin vermem.” kaydetti.