Avrupa Birliği ülkelerinde turistik amaçlı seyahatlerin serbest bırakılması kararı alınmasının ardından Türkiye, turizm sezonunda Avrupa’dan gelecek turistler için harekete geçti.

Almanların Akdeniz’de tatil yapabilmesi ve koronavirüs tedbirlerine ilişkin Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bir araya gelecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy koronavirüs salgını nedeniyle alınan seyahat önlemlerinin 15 Haziran itibariyle kaldırılmasına yönelik karar alınması planlarını konuşacak.

Görüşme sonrasında karar alınması durumunda Almanya ile Türkiye arasındaki uygulamalar kaldırılacak, Alman turistlerin Türkiye’ye gelmesine imkan sağlanacak.

Alman Bild gazetesine konuşan ve Türkiye turizmi konusunda bilgili olduğu belirtilen bir kaynağın, “Türkiye’nin devasa büyüklükteki tesislerinin herkesin zevkine hitap etmeyebileceği, ancak koronavirüs döneminde mekanların genişliği nedeniyle muazzam bir avantaj sağladığı” şeklindeki görüşlerine yer verildi. Haberde Almanya’nın en büyük tur operatörü TUI’nin bu yıl Türkiye’ye seyahatlerin olacağı, ancak daha ziyade yaz sonunda gerçekleşeceğine dair öngörüsüne de yer verildi.

Alman turizm sektörünün Maas ile Ersoy arasında yarın gerçekleşecek telefon görüşmesine büyük umutlar bağladığını belirten Bild gazetesine konuşan Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, “İkili görüşmelerin gerçekleşmesinden memnunuz. Almanların yaz tatillerini Türk sahillerinde de geçirebilmesi mümkün olursa bundan büyük memnuniyet duyarız” diye konuştu.

Kaynak: Turizm Haber Merkezi