Sağlık Bakanlığı, Türkiye’ye sağlık turizmi için gelecek hastalar ve refakatçileri için alınacak tedbirleri açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan sağlık turizminde yurt dışından Türkiye’ye gelecek turistler için uygulanacak yeni kurallara göre, yeni tip koronavirüs (Covid-19) klinik bulguları (öksürük, ateş gibi) olan hasta ve yakınları uçağa ya da otobüse alınmayacak. Kabul edilen tüm yolcuların seyahat boyunca tıbbi maske takması sağlanacak. Bu maskeler 3 saatte bir yenilenecek.

Uçakta yolcuların üçlü oturma düzeninde orta koltuklar boş bırakılacak şekilde arka arkaya, ikili oturma düzeninde ise yanları boş bırakılarak arka koltuktaki yolcu ile çapraz şekilde oturtulmaları sağlanacak. Otobüsle seyahatte seyreltme kurallarına uygun olacak şekilde, araçlara yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu alınacak, yolcuların yanları boş kalmalı ve arka koltuktaki yolcu ile çapraz şekilde oturtulmaları sağlanacak.

4 saatten kısa süreli uçuşlarda yiyecek ve içecek servisi yapılmayacak. Dört saatten uzun süreli uçuşlarda ise bir metreden yakın mesafede oturan yolcuların aynı anda maskelerini çıkarmalarını önleyecek şekilde yiyecek ve içecek servisi yapılacak. Uçuş sırasında yolcularda hastalık belirtisi (ateş ve öksürük) olursa pilot tarafından vakanın durumu derhal kuleye bildirilecek. Kule, olayı havalimanı sağlık denetleme merkezine bildirecek.

Gümrük kapılarında, gelmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış Kovid-19 PCR testi sonuç belgesi ve Uluslararası Sağlık Turizmi kapsamında kişilerin Türkiye’ye davet edildiklerini gösteren belgeler ibraz edilecek.

Türkiye’ye girişlerdeki ara bölgelerde Kovid-19 PCR testi yapılacak veya PCR numune alınacak. Otomobil ile gelenler için beş kişilik araçta sürücü dahil üçten fazla kişi olmayacak. Kara yolu ile sınıra gelenlerin araçları yurda alınmayacak. Gelenlerin transferinde kullanılacak aracın klima sistemi olacak ve tüm camları kapalı tutulacak. Tedavinin yapılacağı hastaneler ya da Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ), gelen hasta ve refakatçilerin yurda girişlerinden itibaren, hiçbir yerde konaklama yapmadan direkt randevulu oldukları hastanelere ulaşmalarını sağlayacak.

Koronavirüs salgını öncesinde sağlık turizminde 1 milyon kişiyi ağırlıyan Türkiye’ye 500 bin kişi saç ekimi için gelirken, saç ekiminden sonraki en büyük pay ise estetik sektörüne ait. Sektör temsilcilerine göre Türkiye’de saç ektirmenin bedeli 800 ile 10 bin Euro arasında değişiyor.

Geçen günlerde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin imzalı resmi yazı, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) ile Türkiye genelinde tüm valiliklere gönderilmişti.

Buna göre, uluslararası sağlık turizmi kapsamında, 20 Mayıs’tan itibaren Irak, Libya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Yunanistan, Ukrayna, Rusya, Cibuti, Cezayir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Moldova, Somali, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Almanya, İngiltere, Hollanda, Pakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs’tan gelecek hastalar kabul edilecek

Kaynak: Turizm Haber Merkezi