Bir Tık Reyting Uğruna

0

Güneşli bir Bodrum sabahından tüm kıymetli okuyucularıma en içten duygularımla selamlarımı iletiyor olsam da, güneşin ülke turizmimiz için pek bir anlamı kalmadığını ve sadece bir sembol olarak göründüğünü de söylemeden edemeyeceğim.

Ne yazık ki Deniz, Kum, Güneş 3’lüsü kendi başlarına bir sezon geçirecekler gibi duruyor.

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, sonrasında ise birçok sivil toplum örgütünün özellikle Ege ve Akdeniz bölge tesislerinin, bununla beraberde sektörel istihdam ve ekonominin ayakta kalabilmesi için iç pazar hareketliliğine yönelik gayretler sergilemesini büyük bir gurur ile takip ediyorum.

Ancak haber bültenlerinde hepimizin seyrettiği, “34 Plakalı ve 06 Plakalı araçlar Bodrum’u istila etti.” başlıklı haberleri beldeye adım attığım an itibariyle büyük bir teessür ile ayıplıyorum.

Biz gecemizi gündüzümüze katıp; vatan için, millet için, ülke turizminin menfaati için mücadele verirken; biri ya da birileri bir tık daha fazla reyting alabilmek uğruna bu tarz başlıklarla adeta ülke ekonomisine ket vuruyorlar.

Ancak gelin gelelim işin gerçek yüzüne..

Bugün Bodrum sokaklarında gezerken, kış aylarını aratmayan sakinlikte görüntülerle karşılaştım. Hemen hemen otellerin 3/4’ü kapalı ve açılacakları tarihlerden henüz pekte emin değiller. Mağazalar da keza aynı şekilde. Birçok restoran ve beach sezona yeni giriş yapacaklarmışçasına hazırlıklarına yeni yeni başlamış.

Ege'de Bodrum boş kalırken, Kuşadası'nda plajlar doldu

Durum böyle iken, istila edilmiş bir Bodrum’u ben göremedim.

İstanbuldan örnekle özellikle Beyoğlu Belediyesinin ve Fatih Belediyesinin aldığı önlemleri Bodrum Belediyesinin aldığını pek söyleyemeyeceğim ancak iç işleri bakanlığınca yayınlanan genelgelerin emniyet güçleri tarafından dikkatle takip edildiği ve uymayanların da uyarıldığına tanık oldum diyebilirim.

Marketlere, restoranlara, beachlere girerken dezenfektan ve maske kullanımının zorunlu olduğunu, konukların ateşlerinin ölçülerek kabul edildiğini de söyleyebilirim.

Bodrumdan söyleyeceklerim bu kadar..

Siz siz olun, bu güzel havayı ve denizi kaçırmayın..

Otobüs veya uçak yolculuğu yerine arabanızla, Susurlukta bir ayran içerek, Selçukta da Efes Antik Kentini ziyaret ederek gelmeyi, dönerken de bagajınızı Bodrum Mandalina Gazozu ile doldurmayı unutmayın..

Barış TÜRER
Uluslararası Otelciler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı