Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) yönetim kurulu 18.06.2020 perşembe saat 17:00 de Bodrumun ilk sertifikalı Boutique oteli “BODRIUM HOTEL” de toplandı…

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) yönetim kurulu üyeleri COVID-19 sürecinde zamanında alınmayan ve yetersiz önlemler nedeniyle 40 yıllık turizm sektörünün yoğun bakımdan Entübe durumla karşı karşıya kaldığını belirterek basın açıklaması yaptı.

YOĞUN BAKIMDAN ENTÜBE DURUMA DOĞRU GİDEN SÜREÇTE TURİZMİ PANSUMAN TEDBİRLERLE KURTARAMAZSINIZ, TURİZM ÖLÜYOR

Başkan Serdar Karcılıoğlu “Pansuman tedbirlerle entübe olan yoğun bakıma giren krizi yönetemez, turizmi kurtaramazsınız. Tam 40 yıldır dünyada ciddi bir noktaya getirdiğimiz ülke turizmi avucumuzun içinden kayıp gidiyor ölüyor, bunun farkına varılmalı radikal tedbirler alınmalı” dedi.

BOYD (Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Yönetim Kurulu üyeleri ve turizmciler Dernek Başkanı Serdar Karcılıoğlu başkanlığında toplantı yaptı.

Yaklaşık iki saat süren toplantı sonrasında basın açıklaması yapan Karcılıoğlu yönetim kurulu tarafından turizmin ayağa kaldırılması amacıyla acil alınması gereken ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletilecek kararları açıkladı.

(Basının talebi üzerine resim kadrajı nedeniyle ve bir kaç dakikalığına yan yana gelinmiştir…)

TURİZM, TURİZM OLALI ADINDAN BU KADAR BAHSETTİRMEDİ

Karcılıoğlu açıklamasında “Turizm turizm olalı adından global olarak bu kadar bahsettirmedi. Dünya Covid-19 salgını nedeniyle, turizm sektörü bu salgın karşısında en ciddi etkilenen sektörlerden biri oldu. Halbuki, Turizm insanları ön plana çıkaran, onların yaşam kalitesini ve refahını arttıran bir sektördür. Dünya Seyahat Örgütünün 9 Haziran 2020 tarihindeki açıklamasında belirtildiği gibi turizm salgının üstesinden gelmek için önemli bir platform olabilir. Turizm, insanları bir araya getirerek, şu anda bu kadar acil ihtiyaç duyulan küresel işbirliğini ilerletmede, dayanışmayı ve güven unsurlarını teşvik edebilir, açıklaması bizim dernek olarak ortaya sunduğumuz önlemlerden biriydi“ diyerek konuştu.

HAYAL ALEMİNE DALMADAN RADİKAL ÖNLEMLER ALINMALI

Karcılıoğlu, açıklamasında “Alınan önlemler, havalimanı sertifikaları, oteller için getirilen güvenli turizm sertifikaları bir nevi önlemler zinciri oluştursa bile, maalesef turizmin toparlanabilmesi için yeterli olmadığı görüşü içerisindeyiz. Öyle pratikte hiçbir karşılığı olmayan manifestolar, kriterler, sertifikalar ve süslü sözlerle hiçbir yere varamayacağımızı gördük. Bu süreçte biz biliyoruz ki, tüm basın ve yetkili ağızlar kısacası herkes en fazla turizm etkilendi dediler ama tedavi yöntemlerini kimse ortaya koyamadı. Oteli açıyorum dediğiniz marşa bastığınız anda sistem 7/24 durmaksızın çalışıp para öğütüyor. Bunun bir karşılığı olması lazım.  Biliyoruz ki bu da bölgemize ve otellerimize gelecek turistle olacaktır, an itibariyle o da maalesef yoktur.

Böyle bir ortamda otel açmanın akıl karı olmadığı düşüncesi sektör içerisinde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Otellerimiz sırf ülke ekonomisinin çarkları hareket etsin istihdam yaratalım en azından mevcutları koruyalım diye kapılarını açıyorlar ancak bu çabalar sektörü karanlığa doğru sürüklüyor zira motora yol verecek enerji yeterli değil hatta yok” ifadelerini kullandı.

01 Haziran da ilan edilen seyahat kısıtlamalarının ardından umduğunu bulamayan Bodrum’da birçok otelcinin ya oteli açmadığını ya da açtıktan hemen sonra yeniden kapattığını belirten

Karcılıoğlu “Pansuman tedbirlerle entübe duruma doğru yönelen kriz böyle yönetilemez, turizmi böyle kurtaramayız, geçmiş 40 yılda büyük çabalar ile dünyada ciddi bir noktaya getirdiğimiz ülke turizmimiz avucumuzun içinden kayıp gidiyor, bunun farkına varılmalı radikal tedbirler almalıyız” dedi.

PANSUMAN TEDBİRLER YERİNE GERÇEK BİR TEDAVİYE İHTİYAÇ VAR.

Çok net ve kısaca anlaşılabilir tedbirlerle çözüm arayacağız. Nasıl ki tıp biliminin otoriteleri bu virüse yakalanmaktan korunmanın tek yolunun “Maske, Sosyal Mesafe ve Hijyen” olarak belirlediler ise turizm bilimi de Entübe durumdan çıkış için çok basit şu tedbirlere odaklanmamız gerektiği konusunda hem fikir olmalıdır;

– Tüm destinasyon bölgesini ilgilendiren radikal kararlar alacağız.

– Belki de nöbet sistemi ile açık kalacak otellerimizin dışında diğer tüm tesislerimizle içeriye döneceğiz,

– Bu aşamada otellerimizi sektörümüzün en büyük eksiği olan insan alt yapısı, “eğitimsiz ara eleman sorunu” nu gidermek üzere birer eğitim yuvasına dönüştürmeliyiz

– Böylece İstihdamı korumalıyız. Aksi taktirde, önümüzdeki yıllar yetiştirdiğimiz deneyimli çalışanlarımızı kaybetme noktasına geleceğiz.

– Bunun için devletin işsizlik fonundaki birikim fonları bu konuda devreye alınmalı turizm çalışanları bu şekilde destek verilmelidir.

– Bu şekilde hem istihdamı korumuş hem de dinamizmi sağlamış olacağız

– Tesisler personel istihdamını koruma noktasında ellerini taşın altına sokarlarken, Devletimizin de yatırımcımızın SGK, Tüm muhtasar ve Kurumlar ve Gelir Vergileri, Tanıtım Ajansı Payı, Konaklama Vergisi Payı gibi kısaca devletin tahsil ettiği tüm paralar ile su, elektrik, enerji gibi giderler, Devlet ve özel bankalara olan kredi borçları en az üç yıl süre ile ertelenmesi kaçınılmaz bir durumdur.

-Ayrıca bu süreçte, tatilcilerde ortaya çıkan travma ve psikolojik etkileri gidermek ve covid-19 önlemleri çerçevesinde temassız teknolojinin kullanılması ve yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.

-Bölgemize gelen ziyaretçiler ve bölge insanlarımız hijyen kurallarını kesinlikle uygulamaları, bununla ilgili eğitim, uygulama, denetim kuralları belirlenmeli ve bu aşamada önemli bir olayın yurt içi ve dışında anti propagandaya dönmesinin önüne geçilmelidir.

Bu konuda Profesyonel ve kurumsal ayağı yere basan Pazarlama ve iletişim araçları kullanılmalıdır.

-Turizm, sağlık ve taşıma sektörü arasında kesinlikle bir iş birliği olmalıdır. Otellere sertifika getirdim ister sertifikanı al ister alma mantalitesinden uzak durulmalıdır.

-Destinasyon pazarlamasının etkin yönetilmesi sağlanmalı. Bölgenin pandemi sürecinde ortaya koyduğu çalışmalar ve etkinliğin iyi yönleriyle gündeme gelmesi çalışmalarının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

– Şu anda yaşamakta olduğumuz tedavi yöntemlerinde ısrar etmek bizi tamiri imkânsız sonuçlara doğru götürecektir. Allah korusun bütün önlemler en üst düzeyde alınmasına rağmen otellerde ardı ardına vaka çıkması durumunda yaşanacakları hayal dahi etmek istemiyoruz.

Böylesine seri vakalar otelleri isim olarak etkiler ama esas etki önce bölge sonra ülkeye zarar verecektir.

Karcılıoğlu ayrıca Bodrumda inşaat yasaklarının yürürlüğe girmesine rağmen caddelerde dev hafriyat kamyonlarının yoğun olarak seyir halinde olmalarından dolayı üyelerinden gelen yoğun şikayetleri dile getirerek ilgili kurumların bu konudada önlem almaları gerektiğini söyledi…

Kaynak:turizmgm