Mercure İstanbul The Plaza Bosphorus, Satış ve Pazarlama Direktörü Betül Çiçek, Turizm Bölümü öğrencilerine geleceğe dönük tavsiyelerde bulundu

YENİ BAŞLAYAN TURİZMCİLERİMİZE UFAK NOTLAR…

Turizm’ in geleceği sevgili gençlerimiz sizler için iş hayatınızda yardımcı olacak deneyimlenmesi gereken cümleleri kaleme aldım. İşinize başlamadan ve işinizi icra ederken etkili olması dileğiyle…

Bir iş başvurusu yaptığınızda hedefiniz olsun ne iş olursa olsun hangi departman olursa olsun yaparım düşüncesinde olmayın. Hedefinizi belirleyip o departmanda ilerlemeye başlayın.

Rakibinizi kötülemeyin. Soru sorun. Not alarak çalışın. Ekip arkadaşlarınız ile uyumlu olun.

İşe başladığınızda sadece size verilen ve sizin görev tanımızdaki işleri değil başka pozisyonların görev tanımlarını da merak edin ve öğrenmeye çalışın. Hevesli, meraklı, öğrenmeye açık olun.

Çağın gerekliliklerine uyum sağlayın. Yaptığınız işle ilgili haber, sosyal medya, gazete, dergileri takip edin.

Yöneticilerinizin dediklerini dinleyin, verdiği öğütleri aklınıza yazın, uzun seneler sonra bile işinize yarayacaktır.

Sadece verilen bilgi ile kalmayın, yöneticinizin söylediği bilgilerin doğruluğunu siz de araştırın, mantıklı gelmeyen yerleri sorun.

Kriz yönetimi becerisi edinin. Yöneticilerinizin size fikir vermesini beklemeden siz ona fikrinizle gidin. Uygulanabilir fikirler üretmeye çalışın.

Yöneticinize karşı çekingen olmadan sorunuz varsa sorun, saygınızı tüm çalışma arkadaşlarınıza karşı koruyun.

Yöneticinizin size söylediği sert sözler olabilir. Kişiliğinize değil iş yapış tarzınızı düşünün ve sizi sevmiyor, sizi istemiyor gibi duygu ve hassasiyetlere girmeyin. Duygusal bir yapınız varsa bununla baş etmeyi öğrenin.

Kişisel gelişim kitapları okuyun. Performans değerlendirmeleriniz sırasında belirtilen kendinizi geliştirmeniz gereken yönlerinizi tamamlayın.

İngilizcenizi muhakkak geliştirin. Bilgisayar temel eğitimlerinizi, ileri seviye excell eğitimlerinizi alın.

Stajınıza sadece bitirmek üzerine başlamayın. Staj, iş hayatınıza hangi işi yapmak üzerine başlayacağınız hakkında fikir verir. O sebeple bu süreyi çok iyi değerlendirin.

İş yerini aile gibi görün fakat; mesafenizi iyi ayarlayın insanlarla.

Bir işe başladığınızda size verilen mesleki eğitimi de aldıktan ve çalışmaya başladıktan 6 ay sonra müdür olmak istemeyin, ya da üst bir pozisyona geçmek istemeyin. Öncelikle kendinizi geliştirin iş tecrübenizi artırın sonrasında talepler de bulunun.

Sürekli görmediğiniz yerleri ziyaret edin, ufkunuz ve konuşacağınız konularınız artar, bilgi deponuz dolar. Farklı kültürleri keşfedin. Yeniliklerden uzak kalmamak için gezmeye fırsatınız yoksa sosyal medya, online kanallar aracılığıyla muhakkak bilgi edinin, takip edin.

Dikkat eksikliği, hatırlayamama, agresif tavırlar, duygusal karışıklık, girilen ortama uyum sağlayamama gibi özellikler kendinizde var mı bunlar için kendinizi dinleyin, kendinizi gözlemleyin ve geliştirmek için eğitimler alın, kitaplar okuyun, uygulamalar yapın. İşle ilgili teknik bilgiler öğretilir fakat duygusal gelişimlerin işinizle bütünleşmesi kendiniz tarafından öğrenilir.

Pozitif düşünün, eğer bir yerde başarısız olursanız, işten çıkarılırsanız daha iyi bir iş yeri, sizi bekleyen, size uygun, istediğiniz gibi bir işin çıkacağına işarettir buna inanın. Umudunuzu, çalışmayı, üretmeyi, hayal etmeyi, düşünmeyi asla bırakmayın. Olumsuz durumlar ile karşılassanız bile bunlar size olumlu şeyleri yaşayacağınızın habercisi olacaktır, acele etmeyin.

Hiçbir zaman ‘oldum’ demeyin, her zaman olduğunuzdan daha iyi olacak bir durum vardır onu yakalamak için çabalayın.

Betül Çiçek

Mercure İstanbul The Plaza Bosphorus – Satış&Pazarlama Direktörü