Sözde “Güvenli Ülkeler Listesi”

0

Kıymetli Hanımefendi,
Saygıdeğer Beyefendiler,

Bugün herkes bir telaş içerisinde.. Sebebi? Çıkarları doğrultusunda bir araya gelen Avrupa ülkelerinin belirlediği sözde “Güvenli Ülkeler Listesi” nde yer almamamız.

Bakınız.. Sözde diyorum.

Haydi baştan başlayalım. Birleşmiş Milletler’e göre dünya üzerinde 195 egemen devlet ya da ülke bulunmaktadır.  Bu 195 egemen devlet ya da ülke içerisinde, 27 üye ülke ile oluşan Birleşik Krallığın kaçarcasına çıktığı Avrupa Birliği ise, yarından itibaren koronavirüs (Covid-19) salgınında sözde “Güvenli” kabul ettiği 14 ülkeye sınırlarını açıyor.

Hangi ülkeler bunlar?

Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay.

Peki, sizce birkaçı dışında hangi biri hava-i fişek patlasa perde arkasına saklanan Avrupa insanı tarafından eski normalde ziyaret ediliyordu?

Uzun lafın kısası bu sözde “Güvenli Ülkeler Listesi” adı altında toplanan 14 ülke, Avrupa insanının önüne sunulmuş göstermelik bir listeden başka bir şey değil.

Kimse kimseyi kandırmasın! Mesele, tamamen küresel salgın sebebiyle yaşanan yine küresel ekonomik zorluklardan minimum zararla çıkabilmek adına kendi para birimleri EURO’nun birlik içerisinde tutulmaya çalışılmasının bir göstergesidir.

Avrupa ülkelerinin en çok misafirini kabul ettiği ABD, Rusya, Brezilya ve Çin bile bu listede yer almıyor iken; bu sürecin sonucunu siyasete, dış politika veya bir takım örneklerdeki iç politikamıza bağlamanın şahsım adına doğru olmadığı kanaatindeyim.

Bu süreçte bir çok defa dile getirdiğim gibi, “Millet olarak hep gözümüzü kötüye dikiyoruz.” ancak 2016 ve 2017 de ekmeğini yediğimiz Orta Doğulu ve Balkanlardan gelen misafirlerimizin akıbetini sektörce pekte takip etmiyor gibiyiz?

Barış TÜRER
Uluslararası Otelciler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı