Alman basınında Alman hükümeti ve Avrupa Birliği’nin yeni tip koronavirüs salgınıyla başarılı bir şekilde mücadele eden Türkiye için seyahat uyarısına devam etmesi sonucunda Türkiye’nin çifte standart suçlamasında haklı sebepleri olduğu belirtildi.

Koronavirüs salgını kisvesi altında Almanya’nın Türkiye’ye karşı başka çıkar oyunları oynamaya çalıştığını yazan Die Welt gazetesinin haberinde, Türkiye’deki vaka sayılarının diğer birçok ülkeden daha kötü olmadığına işaret edilirken sağlık açısından bakıldığında, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının mantıklı olmadığı vurgulandı.

Türkiye’nin Berlin ve Brüksel’in seyahat uyarısına ilişkin eleştirilerinde haklılık tarafı bulunduğunun ifade edildiği Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) haberinde ise “Çavuşoğlu’nun Berlin ve Brüksel’in çifte standart uyguladığı suçlamasında birtakım gerçek yönleri bulunuyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Alman hükümetinin seyahat uyarısını daha iyi gerekçelendirmesi gerektiği belirtilen haberde Almanya’nın, bunu yapmadığı takdirde, Ankara’yı rehin almak için seyahat uyarısını kötüye kullandığı suçlamasıyla karşı karşıya kalabileceği vurgulanırken, “Böyle davranmak hem dürüstçe olmaz hem de siyaseten akılsızca olur. Türkiye ile olan siyasi çekişmeler tatilcilerin sırtından çözülemez.” denildi.

Kaynak: (DHS) – Dış Haberler Servisi