Türkiye’nin turizmde ana pazarı olan Rusya’da yurt dışı uçuşların başlaması için uygulanması planlanan kriterleri açıklandı. 

Rusya’nın hangi ülkelere ne zaman uçuşlara başlanacağını Covid-19 salgınındaki gidişata göre belirlediğini ve Rusya Halk Sağlığı ve Tüketici Hakları Kurumu Rospodrebnadzor tarafından bir liste oluşturulduğu belirtilirken hükümetin iki kriter belirlemesi bekleniyor.

Bu kriterlerden ilki, Rusya Ulaştırma Bakanlığı, öncelikle salgındaki ikinci dalga verilerini değerlendirerek seferlere başlanacak ülkelerin listesini onaylayacak. Bunun hemen olması beklenmiyor. İkinci kriterde ise bu ülkeler belirlenirken, Rus turistleri kabul edip etmeyeceklerine bakılacak. Örneğin şu an AB ülkeleri Rus turistleri kabul etmediği için, bu ülkelere uçuşların hemen başlaması beklenmiyor.

Medyaya yansıyan ilk listede bulunmayan Türkiye’nin ilk kriter açısından sorun teşkil etmediği, Covid-19 açısından henüz riskli ülkeler grubunda sayıldığı anlaşılıyor.

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye gibi Rus turistler arasında tatil için popüler olan ülkelere uçuşların en iyi ihtimalle Eylül sonu Ekim başı öncesinde başlamasının pek mümkün olmadığını söylemişti.

Rusya salgın nedeniyle 27 Mart’ta diğer ülkelerle olan uçuşları durdurmuştu.

Kaynak: (THM) – Turizm Haber Merkez