TurizmGM Haber Editörü ve Student Club by INTHA Yöneticisi Ezgi Akkaya, Kulüp içerisinde yer alan öğrencilerin Richmond Nua Wellness & Spa Genel Müdürü Hakan Balcan’a ilettiği soruların yanıtlarını aldı.

 • Wellness nedir?

Kelime anlamı olarak baktığımızda; bütünsel iyi olma hedefine ulaşmaya yardımcı olan faaliyet, seçenek ve yaşam tarzlarının etkin takibi; beden, ruh ve zihin olarak iyi olma hali şeklinde tanımlayabiliriz. Tanımdan da anlaşılabileceği üzere wellness demek birçok kişinin düşündüğü gibi sadece masaj ve bakım yaptırmak değil bütünleşik olarak iyi olma halidir.

Her ne kadar Wellness’ ın Türkçe’de kelime olarak tam karşılığı olmasa da en yakın çevirisi olan “iyi yaşam” bir lüks değil, dünyadaki herkesin en doğal hakkıdır.

 • Wellness turizmi nedir?

Kısa tanımı ile kişisel iyi olma halini sürdürmek ve geliştirmek amaçlı yapılan ulusal ve uluslararası seyahatlerdir. Genel olarak wellness turizmi sağlık turizmi ile karıştırılmaktadır. Wellness turizmi tamamen farklı bir turizm çeşididir. Global wellness ekonomisi 4,5 trilyon dolarlık bir hacme ulaşırken global wellness ekonomisini oluşturan sektörlerden birisi olan wellness turizmi de 639 milyar dolarlık bir pazar payına ulaşmıştır.

 • Wellness turistlerini nasıl tanımlarız? 

Genelde spa, yoga, meditasyon vb. merkezleri ziyaret eden, küçük elit ve varlıklı bir grup olduğu ile ilgili yanlış bir kanı vardır. Aslında çok daha geniş ve çeşitli tüketici topluluğundan bahsediyoruz. 2 çeşit wellness turist grubu vardır.

1.Derece Wellness Turisti: Daha önce tanımını yaptığımız bütünleşik iyi olma hali için seyahat eden önceliği wellness olan kişilerdir. Bu kişiler bu ihtiyaçları karşılayabilen merkezleri ve kendilerine özel olarak hazırlanmış wellness programlarını tercih ederler.

2.Derece Wellness Turisti: Tatil amaçlı ya da iş amaçlı seyahat ederken wellness hizmetlerinden de yaralanmayı isteyen kişilerdir.

Tabii ki bu 2 tür wellness seyahati aynı kişi tarafından farklı zamanlarda yapılabilir ve bu 2 çeşit wellness seyahati birbirini pekiştirir. 2.derece daha sonra 1.derece olabilir. Wellness turisti normal turiste göre çok daha fazla harcama yapmaktadır. Uluslararası seyahat yapan bir wellness turisti normal bir turiste göre yaklaşık %55 fazla harcama yaparken, ulusal wellness turisti de normal turiste göre yaklaşık %180 daha fazla harcama yapmaktadır.

 • Wellness oteli olabilmek için hangi kriterlerin yerine getirilmesi gerekir? 

Öncelikle tesis daha önce tanımını yaptığımız wellness turistinin aradığı özellikleri karşılayabilecek altyapıya sahip olmalıdır. Bedene, ruha ve zihne yönelik çeşitli programları uyguluyor olabilmesi ve bununla ilgili uzmanları bünyesinde bulundurması gerekmektedir.

Misafirlerine gün içinde belli bir program çerçevesinde uzman eğitmenler eşliğinde yürüyüş, yoga, meditasyon, pilates vb. gibi fiziksel aktiviteler, eğitici workshop ve kurs gibi etkinlikleri ücretsiz olarak sunmalıdır.  Tesis misafirlerine konaklamalı/konaklamasız, genel ve kişiye özel wellness programları hazırlamalıdır. Fitness ve Spa departmanları fiziksel olarak gerekli donanıma sahip olmalı, konusunda uzman ve sertifikalı personel ile hizmet vermelidir. Ayrıca başta genel müdür olmak üzere tüm personelin wellness odaklı olması, düzenli olarak eğitimler alması, tesisteki wellness aktivitelerini deneyimlemesi ve ürün bilgisinin en üst düzeyde olması çok önemlidir.

 • Destinasyonların Wellness turizmine ihtiyacı ne durumdadır?

Destinasyonun elverdiği tüm turizm çeşitleri ne kadar önemli ise wellness turizmine de en az onlar kadar ihtiyaç var. Hatta wellness turistinin harcama miktarına bakıldığında wellness turizminin önemi ortaya daha net ortaya çıkıyor.  Her geçen gün insanlar Wellness’ı hayat tarzı olarak benimseyerek tatil seçimlerini de bu yönde yapmaktadırlar. Dolayısı ile wellness turizmi kendisine hizmet veren tüm alt sektörler için birçok fırsatlar yaratmakta ve hızlı bir şekilde büyümektedir. Yapılan projeksiyonlara göre 2022’ye kadar yıllık % 7,5 büyüme oranı ile yılda %6,4 büyüyecek global turizmden daha fazla büyümesi öngörülmektedir.

2022 yılında global wellness turizm harcamalarının 919 milyar dolara ulaşarak global turizm pazarının %18’ini kapsaması beklenmektedir. Wellness turizm seyahatlerinin de yıllık %8,1 büyüyerek 1,2 milyar seyahate ulaşması beklenmektedir. 2022’de harcamalarda en büyük büyümenin Asya-Pasifik, Latin Amerika- Karayipler, Orta Doğu –Kuzey Afrika ve Sahra altı Afrika da olacağı tahmin edilmektedir.

 • Türkiye’de Wellness turizminin yeri nedir?

Türkiye bu büyük pazardan maalesef yeterince pay alamıyor. Türkiye wellness seyahati yapacak bir kişinin aklına ilk gelen wellness turizm destinasyonlarından biri değil. Global turizmde ilk 10’da yer alan Türkiye, wellness turizminde maalesef hak ettiği yerde değil. Wellness turizmi şu anda Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik’teki birkaç ülkede yoğunlaşmaktadır. Sıralamada ilk 5 ülke olan Amerika, Almanya, Çin, Fransa, Japonya global wellness turizm pazarının %59’unu oluşturmaktadır. Sadece ABD’nin geliri dünya wellness turizm harcamalarının üçte biridir.

Wellness turizm seyahat sayılarına ve harcamalarına bakarsak ilk 10 ülke şöyle sıralanıyor;

 1. Amerika: 176. 5 milyon seyahat­ – 226 milyar USD gelir
 2. Almanya: 66,1 milyon seyahat  –   65,7 milyar USD gelir
 3. Çin:  70,2 milyon seyahat  –   31,7 milyar USD gelir
 4. Fransa: 32,4 milyon seyahat  –   30,7 milyar USD gelir
 5. Japonya:     40,5 milyon seyahat  –    22,5 milyar USD gelir
 6. Avusturya: 16,8 milyon seyahat  –   16,5 milyar USD gelir
 7. Hindistan: 56 milyon seyahat     –    16,3 milyar USD gelir
 8. Kanada:    27,5 milyon seyahat  –    15,7 milyar USD gelir
 9. İngiltere:    23,2 milyon seyahat  –    13,5 milyar USD gelir
 10. İtalya:     13,1 milyon seyahat  –    13,4 milyar USD gelir.

Sıralamaya baktığımızda aslında buradaki birçok ülkeden daha fazla wellness kaynaklarına sahip olan Türkiye’nin wellness turizminden yeterince pay alamaması üzücü.

Bunun en büyük sebeplerinden birisi wellness kültürünün Türkiye’de yeni yeni oluşmaya başlaması ve wellness turizminin öneminin tam olarak anlaşılamamış olmasıdır.

 • Türkiye’de Wellness turizmini geliştirmek için neler yapılabilir?

-Öncelikle wellness turizminin önemini ilgili kuruluşlar ve kişiler tam olarak anlamalıdır.

-Wellness turizmi için Turizm Bakanlığı bünyesinde bir bölüm oluşturulmalıdır.

-Wellness’ın ne anlama geldiğini çok iyi anlamak ve tanımını yapmak gereklidir.

-Türkiye’nin wellness turizmi için genel kaynaklarının ve bölgesel özelliklerinin çok iyi belirlenmesi gerekmektedir.

-Başta tesisler olmak üzere wellness turizmi ile ilgili tüm kurumlar için standartlar belirlenmeli ve wellness turizm sertifika programı oluşturulmalıdır.

-Turizm ve Otelcilik okullarında mutlaka wellness dersi verilmeli, hatta wellness bölümleri açılmalıdır. Donanımlı yetişmiş personel wellness turizm destinasyonu olabilmek için en önemli konuların başında gelir.

-Tüm bu alt yapı çalışmaları ve detaylı bir pazarlama çalışması ile dünya kamuoyuna Türkiye’nin ideal bir wellness turizm destinasyonu olduğunun anlatılması gerekmektedir.

 • Genel Müdürü olduğunuz Richmond Nua Wellness-Spa otelinin Wellness hizmetleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye’nin ilk ve tek “Destinasyon Spa”sı Richmond Nua Wellness – Spa, Sapanca Gölü’nün benzersiz bir orman manzarası ile kesiştiği yerde, şehre en yakın keyif ve huzur noktasını ifade ediyor. 20’si suit, toplam 131 odası, 2700 m2 üzerine kurulu SPA alanı ve kişiye özel programlarıyla Avrupa’nın en donanımlı Spa merkezlerinden biri.

Richmond Nua, hem yurt içinden hem de dünyanın birçok ülkesinden gelen sağlıklı olmayı yaşam biçimi olarak seçen misafirlerine bedensel ve ruhsal arınma için benzersiz olanaklar sunuyor. Yılın 365 günü ‘Detoks’ imkânı, 4 günde 1 bedene kadar incelme garantisi sunan ‘Hypoxi Maratonu’, sağlıklı incelme ve sıkılaşma sağlayan ‘Nua Slim & Nua Fit’ gibi kişiye özel programlar mevcut.

Richmond Nua Wellness-Spa özel terapi havuzları, sıcaklıkları 40° ile 100° arasında değişen çok çeşitli sauna, buhar odaları ve dinlenme alanları ile misafirlerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Richmond Nua’nın en büyük özelliklerinden biri de onlarca masaj ve bakım seçeneği sunması. Türkiye’de “iyi yaşam” kavramının lider markası Richmond Nua başarısını dünya çapında aldığı ödüllerle taçlandırıyor. World Luxury Spa Awards, World Luxury Hotel Awards, Haute Grandeur Global Hotel Awards, World Spa & Wellness Awards, Spafinder Wellness Travel Awards, Spafinder Readers’ Choice Awards tarafından defalarca dünyanın, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en iyi ve en lüks Spa-Wellness oteli ödüllerini kazandı.

9- Sermaye sahipleri Wellness tesislerine yatırım yapmalılar mı?  Yatırımcı için yatırımın geri dönüşünü süre ve karlılık bakımından değerlendirebilir misiniz?

Kesinlikle yapmamalılar zaten bugün nerdeyse her turizm tesisinde spa ve fitness bölümleri bulunmakta esas yapılması gereken, bütünleşik wellness hizmeti verebilmek için yatırım aşamasında hem fiziksel hem hizmet kalitesi olarak gerekli alt yapı çalışmalarının iyi planlanması. Dolayısı ile tesislerin bu bölümleri yapılırken kesinlikle wellness konusunda profesyonel kurum ve kişilerle çalışılmalıdır.

Burada şart olan başta yatırımcı ve genel müdür olmak üzere wellness departmanının önemine inanılmalı ve bu departmanı sadece otelde olması gereken bir bölüm olarak değil aynı odalar ve f&b departmanları gibi önemli bir gelir merkezi olarak görebilmeleri. Gerekli alt yapı ve iyi bir yönetim ile wellness gelirleri tesisin tüm gelirleri içinde çok önemli bir yere gelebilir. Ayrıca wellness departmanı tabii ki iyi bir yönetim şartı ile odalar departmanından sonraki en yüksek kar marjına sahiptir.    

10- Global Wellness Day i kısaca anlatır mısınız?

Hepimiz daha sağlıklı olmak, daha iyi görünmek, bedensel ve ruhsal olarak iyi bir durumda yaşamak isteriz. İyi yaşamak neredeyse tüm dünyanın ortak hayalidir. Bizim için değerli olan her şeyi bir gün ile taçlandırırken, hepimiz için tek gerçek olan iyi yaşamaya adamış global bir günümüz neden yok? İşte bu soruya bir Türk kadını Belgin Aksoy cevap veriyor ve 2012 yılında da bu günü yaratıp dünyaya armağan ediyor. Bu ayrıcalıklı günün adı Global Wellness Day. “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganıyla, her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan Global Wellness Day (GWD), uluslararası bir “İyi Yaşam Günü”dür. GWD hiçbir ticari amaç gütmeyen, kendini iyi yaşamaya adamış gönüllüler tarafından hayata geçirildi. Global Wellness Day, herkesi bir gün bile olsa “Nasıl daha sağlıklı ve iyi yaşarım?” düşüncesine yönlendirmek, hem bireyleri hem toplumu “İyi yaşam” konusunda bilinçlendirmek için var.

Günün temel amacı;

Yaşamımızın kıymetini bilmek,

Senede bir gün de olsa durup düşünmek,

Şehir yaşamının stresinden ve gündelik kötü alışkanlıklardan arınmak,

Kendimizle barışmak,

Sadece bugün değil, kalan 364 günde de iyi yaşam yönünde farkındalık yaratarak motive etmektir.

2012 yılında, dünyada iyi yaşamaya adanmış “ilk” gün olarak Türkiye’de kutlanmaya başlanan ve tüm dünya ya yayılan ve kabul gören Global Wellness Day, Kanada’dan Tayland’a, İşveç’ten Güney Afrika’ya kadar 150’den fazla ülkede, 45K’lık maraton koşusundan zumbaya, Tayland ve Myanmar sınırındaki çocukların tıbbi bakımı ve Tai Chi’den yaşlılar evinin ziyaretine kadar birçok ücretsiz aktiviteler ile kutlanarak takvimlere girme başarısını göstermiştir. Cumhurbaşkanlarından okullara, belediye başkanlarından hastanelere, dünyaca tanınmış iş insanlarından uluslararası başarılara sahip sporculara kadar, bir çok kişi, kurum ve global marka Global Wellness Day’i destekliyor. Türkiye’nin gururu Global Wellness Day bu yıl dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve 24 saat süren canlı yayınlarla kutlandı. 150’den fazla ülkede 350 milyon kişinin hayatına dokunabilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Global Wellness Day Türkiye elçisi olarak bende bu sosyal hareketin içinde yer almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum.

 • Son olarak turizm bölümü öğrencilerine tavsiyelerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle her işte olduğu gibi işi yani turizm sektörünü sevmeleri ve gerçekten yapmak istemeleri gerekiyor. Mutlaka İngilizce başta olmak üzere en az bir yabancı dili çok iyi öğrenmeli, stajlarını kurumsal yerlerde yapmalı ve devamlı araştırma içinde olmalılar.

Hem okulda hem de stajlarda kendilerine anlatılan ve gösterilen şeylerin dışında da öğretmenleri ve yöneticilerinden daha fazla bilgi alma çabasında bulunmaları gerekiyor.

Hem bir sertifika programına katılmak hem de iş tecrübesi kazanmak için yurt dışına açılmanın bir yolunu bulmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum. Turizm global bir iş, dünya insanı olmaları, farklı kültürleri öğrenmeleri çok önemli. Yurt içi ve dışı iyi bir iletişim ağı kurmalarını ve çevre yapmak için uğraşmalarını öneririm. Bu sektörün en önemli özelliği iletişim. İletişim konusunda kendilerini geliştirmeleri iş hayatlarında başarılı olmalarını sağlayacak çok önemli faktörlerden birisi. Gündemi mutlaka yakından takip etmeleri ve başta sektörel olmak üzere çeşitli konularda yayınları ve kitapları okumaları, ilgili programları takip etmeleri ve entelektüel olarak kendilerini geliştirmeleri lazım.