Google’ın EMEA bölgesindeki (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) arama analizlerine göre, seyahat kısıtlamaların gevşetilmesi ve pandemi ile ilgili umut verici bir atmosfere girilmesi aramalara yansıdı.

Google tarafından yayınlanan Arama Trendleri raporuna göre Temmuz ayında internette en çok hangi kelimelerin arandığı belirlendi.

Google’ın EMEA bölgesindeki (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) arama analizlerine göre, normalleşme süreci sonrasında seyahat kısıtlamaların gevşetilmesi ve pandemi ile ilgili umut verici bir atmosfere girilmesi aramalara yansırken, Temmuz ayının ilk günlerinden itibaren yapılan aramalar incelendiğinde Güney Afrika’da postane, Birleşik Krallık’ta halı, İtalya’da pizza, Türkiye’de ise otomobil kelimelerinin aramalarında artış gözlendi.

Koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda insanın işinden olması, işletmelerin kapalı kalması ve çalışanların ücretsiz izne çıkarılmaları nedeniyle öz geçmiş hazırlama ve iş başvuruları oluşturma konusunda yayın yapan web sitelerinin arama trendleri artarken, Google Arama Trendleri, Belçika’da öğrenci öz geçmişi, Fransa’da yazlık iş, Birleşik Arap Emirlikleri’nde eleman açığı aramaları artış gösterdi. Rapora göre Türkiye’de ise personel alımı, taşıt kredisi ve ÖTV indirimi aramaları yükselişe geçti.

İspanya havuzlu ev, Türkiye kamp sandalyesi arıyor

Bazı ülkelerde seyahat kısıtlamaları devam ediyor olsa da havaların ısınma ve tatil sezonunun başlaması ile birlikte aramaların bu yönde ağırlık kazanmasını beraberinde getirirken, Polonya’da tatil için kır evleri, İspanya’da kırsal bölgede havuzlu evler ve Türkiye’de ise uçak bileti aramalarında yoğunluk dikkat çekti. Türkiye’de ayrıca güneş kremi, kamp sandalyesi ve yürüyüş ayakkabısı aramalarında da artış gözlemlendi.

Kaynak : (THM) Turizm Haber Merkezi