Uluslararası Otelciler Derneği (INTHA)’nin Youtube üzerinden başlattığı INTHA TV de her hafta canlı yayınlanan “INTHA Talks” programının bu haftaki Liberland Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Vit Jedlicka olacak.

30 Temmuz Perşembe günü 21:30 da derneğin INTHA TV – Youtube Kanalı üzerinden canlı yayınlanacak ve kolayca erişilebilecek olan INTHA Talks programı serisinin yeni konuğu Liberland Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Vit Jedlicka.

Özellikle, normalleşme sürecinde gelişen hızla teknolojinin turizm sektöründeki evrimi ve bundan sonraki süreçte Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında ki Turizm hareketliliğinin nasıl olacağı gibi konuların konuşulması bekleniyor.

Liberland Hakkında

Liberland ya da tam adı ile Özgür Liberland Cumhuriyeti, Avrupa kıtasının orta kesiminde Hırvatistan’ın Zmajevac ve Sırbistan’ın Vojvodina bölgesine bağlı Bački Monoštor kasabaları arasında, Tuna Nehri’nin Hırvatistan bölümünde kalan batı (sağ) yakasında ilan edilmiş, Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından tanınmayan Montevideo Konvansiyonu kriterlerine göre egemen devlet.

Özgür Liberland Cumhuriyeti, Montevideo Konvansiyonu’a göre egemen devlet olmanın 4 kriterini de yerine getirmektedir. Bunlar kalıcı nüfus, sınırları belirlenmiş vatan, hükûmet ve diğer ülkelerle ilişkiye girebilme kapasitesidir. Liberland bu kriterlerin tamamını taşımaktadır.

Kurucu başkanı liberteryen politikacı ve aktivist Vít Jedlička Çek Cumhuriyeti vatandaşı olup, Çek Cumhuriyeti’nde meclis dışında kalan Özgürler Partisinin mensubu konumundadır.Bağımsızlığın ilan edildiği bölge için, Hırvatistan ve Sırbistan arasında 1947’ye dayanan sınır anlaşmazlığı sebebi ile Yugoslavya’nın dağılışından beri yaklaşık 25 yıldır herhangi bir ülke tarafından sahiplenilmemiştir ve bölge terra nullius (Latince sahipsiz toprak) durumundadır. Sınırı Sırbistan, Hırvatistan ya da başka herhangi bir ülke ile çelişmeyecek şekilde belirlenmiştir. Sırbistan tarafı yaptığı yazılı açıklama ile “…yeni devlet Sırbistan Cumhuriyeti toprakları üzerinde kurulmamıştır.” demiştir.

Montevideo Konvansiyonu’na, Keşif Hakkı’na ve Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı’na dayanarak bağımsızlık ilanı neticesinde yaklaşık 7 km² alan üzerinde Liberland kurulmuş, Hazırlık Komitesi tarafından da kendi bayrağı ve arması kabul edilmiştir. Liberland; Monako ve Vatikan’dan sonra en küçük üçüncü Birleşmiş Milletler üyesi bir devlet olmayı hedeflemektedir.

Haritada Liberland tarafından hak iddia edilen “Siga” (Gornja Siga) adlı bölge (yeşil renkli) Sırbistan ve Hırvatistan tarafından hak iddia edilmediğinden sahipsiz bölgedir. Sırbistan ve Hırvatistan tarafından hak iddia edilen bölgeler ise sarı renkle işaretlenmiştir.

Ülkenin kurulu bulunduğu bölgede yer alan Tuna Nehri’nin Liberland içerisinde kalan batı kısmı uluslararası su olarak kabul görmektedir.

Bağımsızlık ilanını gerçekleştiren ülke, kurmuş olduğu internet sitesi üzerinde de vatandaşlık başvurusunun yapılabileceğini bildirmiştir. Söz konusu site üzerinde iki gün içerisinde 184 farklı ülkeden 18.729 başvurunun alındığı ifade edilmiştir. 2015 sonunda ise siteye kayıtlı 390.000’den fazla kişi ve 75.000’den fazla vatandaşlık başvurusu bulunmaktadır.

Liberland, liberteryen temeller üzerine kurulmuştur. Vatandaşlarının kişisel ve ekonomik özgürlüklerini öncelemektedir. Yönetim şekli doğrudan demokrasi temelleri ile anayasal cumhuriyettir.

16 Eylül 2015’te Vít Jedlička’nın Türkiye’ye ziyareti sırasında Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Toker, Liberland’a olan desteğini ve Liberland’in tanınması gerektiğini açıklamıştır.