Almanya’nın Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla’ya seyahat uyarısını kaldırma kararının perde arkasındaki detay ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere yürütülen yoğun lobi çalışmalarının yanı sıra Almanya’nın önde gelen turizm şirketlerinden TUI’nin de batmaması için Berlin yönetiminin böyle bir karar aldığını öne sürüldü.

Alman basınında yer alan haberlere göre Hannover merkezli TUI, koronavirüs salgını süresince uğradığı 5 milyar Euro zarar sonrasında ciddi mali sıkıntılar yaşamaya ve kasasındaki para 2.1 milyar Euro’ya düşünce Almanlar’ın en çok tercih ettiği tatil beldeleri olan Ege ve Akdeniz sahillerine yönelik seyahat kısıtlamasının kalkması için Alman politikacılara baskı yaptı. Çünkü, Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlaması TUI’ye büyük darbe vuruyordu ve sadece Mayorka veya Yunan adaları şirketin ayakta kalması için yeterli değildi.

Alman basınına göre Türkiye’nin güvenceleri ve TUI’nin de baskıları sonucunda seyahat uyarısının kısmi olarak kaldırılması hem TUI’nin daha zarar etmesinin önüne geçmiş oldu hem de sermaye artırımı mecburiyetini ortadan kaldırarak şirketin daha büyük zorluklarla karşılaşması engellenmiş oldu.

Kaynak : (THM) – Turizm Haber Merkezi