Krizlere en kolay giren ancak en zor çıkabilen sektör olan turizmde koronavirüs salgınından en çok seyahat acentaları ve 10 Bin TL’lik kredi dışında destek göremeyen turist rehberleri etkilendi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle büyük kayıplar yaşayan turizm sektöründe, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancı turist sayısı 2020 yılı Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 99 düşüş gösterirken TUİK, 29 Temmuz’da yayınlanması beklenen turizm istatistiklerini salgında sınır kapılarının kapalı olması sebebiyle ilan etmeyeceğini açıkladı.

Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler ve getirilen kısıtlamalarla birlikte zor günler geçiren sektörün önemli paydaşlarından olan turist rehberleri turizm sektörünün birçok sektörü etkilemeyecek gelişmelere karşı duyarlı olduğunu dolayısıyla da varlığı ve sürekliliği için iyi bir politika ve ekonomi yönetimine ve devlet desteğine en muhtaç sektörlerden olduğunu belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

”Şüphesiz ki pandemi krizlerden muaf gibi görünen meslekleri dahi etkileyen, çok ciddi bir sorun oldu ve gıda, temizlik gibi çok temel sektörler dışında herkes etkilendi. Her ülke için ciddi bir gelir kalemi olan, ancak insanların ihtiyaçlar listesinin sonlarında bulunan turizm, normalleşmeden de payını en geç alacak olmasıyla pandemiden en çok etkilenen sektördür”

Gelecek Bizler için Parlak Değil

Turizm sektörünün en savunmasız ve en kırılgan unsuru olarak krizlere alışık olduklarını belirten turist rehberleri “Şu ana kadar yaşanan pek çok krizde meslek içinde kalmayı başaranların dahi hareket alanı kalmadı. Pandemi sürecine hazırlıksız yakalananlarımız başta olmak üzere, giderek daha çok sayıda meslektaş sektör dışı arayışlara başladı. Rehberler yaygın olarak sanıldığı gibi seyahat acentası çalışanları değil, serbest meslek erbabıdırlar. Dolayısıyla rehberlerin büyük çoğunluğu işsizlik sigortası olanağına sahip olmadıkları gibi herhangi bir devlet yardımı da alamadılar. Bu süreçte bakanlık tarafından bir kamu bankasından rehberlere yönelik olarak sağlanan 10 bin liralık kredi olanağı,alabildikleri tek yardım oldu. Yani rehberler için yakın gelecek de pek parlak görünmüyor” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgınından turizm sektöründe en çok etkilenen seyahat acentalarının önümüzdeki dönemde de krizin etkisini derinden hissedeceklerini belirten seyahat acentası temcilcileri de turizm sezonunun başlamaması nedeniyle mağduriyetlerinin giderek arttığını dile getirerek, toplumun bütün kesimlerine sektöre sahip çıkmaları çağrısı yaptı. Aksi takdirde sektörün öldüğünü ve bir süre sonra her şey normale döndüğünde turizm sektörünün ayakta olamayacağını belirten acenta temsilcileri piyasadaki oyuncuların bu sürecin sonunda yok olacağını belirtti.

Kaynak : (THM) – Turizm Haber Merkezi