Sağlık Bakanlığı ve 81 ilin Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile otelcilere gönderilen genelgede, daha önce yayımlanan ve konaklama tesislerinde alınacak koronavirüs önlemlerini içeren genelgelere bazı eklemeler yapıldı.

Genelgeye göre, normallşeme sürecinde alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında Güvenli Turizm Sertifikası alınmasının zorunlu olduğu 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde, ikamet adresi yurtdışında olan misafirlerin, talebe bağlı olarak 30 euro ücret karşılığında koronavirüs testi yaptırabilmesi mümkün olacak.

Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, söz konusu konaklama tesislerinde ya numune almak için bir sağlık personeli bulundurulacak, ya da bu oteller bir sağlık kuruluşuyla anlaşmalı olarak hizmet verecek.

Ülkelerine dönüşte koronavirüs testi zorunluluğu bulunan misafirlere gecikmelere veya yaşanabilecek yoğunluğa maruz kalmamak için yolculuklarından 48 saat önce test yaptırmaları gerektiği hatırlatılacak. Ayrıca test yaptırılabilecek yerlerin isim ve adres bilgileri ile test ücretinin havalimanlarında 30 euro, test merkezlerinde ise 110 TL olduğu belirtilecek.

Yurt dışından gelecek turistlerle ilgili ülkede yakalanan pozitif ivmeyi gölgeleyecek herhangi bir gelişmeye müsaade etmenin söz konusu olmayacağını belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Mayıs ayında konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

”Turistler kendi ülkelerinde uçağa binmeden önce de buraya geldikleri zaman da test edilecekler. Turizm bölgelerinde, otel gibi yerlerde de test merkezleri olacak. Buralarda kliniklerimiz, sağlık altyapımız olacak. Yurt dışından gelecek turistlerin de alacağımız tedbirlerle Türkiye’de herhangi bir sağlık riski oluşturmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Kaynak : (THM) – Turizm Haber Merkezi