Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy NTV’de canlı yayına katılarak 2020 ve 2021 turizm sezonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

2021 erken rezervasyonun yüksek olmasının sebebinin 2020 yılındaki ertelemeler olarak göründüğünü belirten ve 2021 için yorum yapmanın erken ama 2020’ye göre daha iyi olacağını vurgulayan Bakan Ersoy zor kısmın aşıldığını önümüzdeki sezonun bu sezondan kesiklikle çok daha iyi olacağını söyledi.

Türkiye’nin çok başarılı bir şekilde salgınla mücadeleyi sürdürdüğünü ve Nisan sonrasında başlayan normalleşme süreci ile 1 Haziran’dan itibaren turizm sektörünün ivme kazanmaya başladığını belirten Bakan Ersoy şöyle devam etti:

Türkiye’nin turizmde ana pazarı olan Rusya başta olmak üzere Ukrayna, İngiltere, Almanya gibi ülkelerle yoğun hava trafiği başladı. 2020 beklentimiz çok yüksekti ama maalesef 2019 verilerine göre ciddi bir düşüş olacak. Eğer hava trafiğinde olumsuz bir hareketlenme olmazsa 15 milyon turist sayısını yakalarız 11 milyar dolarlık bir geliri de geçeriz diye düşünüyorum. Temmuz sonuyla 6 buçuk milyon turist sayısını yakaladık. Sezon geç başladı ama geç bitecek gibi görünüyor.” dedi.