İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA), 39 bin kişinin işini kaybettiği ülkede seyahat endüstrisindeki sıkıntıların artık kritik bir noktaya geldiğini ve çaresizce devlet yardımı beklediklerini açıkladı.

İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA), 39 bin kişinin işini kaybettiği ülkede seyahat endüstrisindeki sıkıntıların artık kritik bir noktaya geldiğini ve çaresizce devlet yardımı beklediklerini açıkladı.

Turizm sektöründe çalışan 39 bin kişinin işini kaybettiğini, şirketlerin yüzde 65’inin personel çıkarttığı ya da bu yönde planlamalara başladığı kaydeden tiğini İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA), kısa çalışma ödeneği ile ilgili yeni bir program açıklanmaması halinde seyahat sektöründe çok daha fazla kişinin işini kaybedeceği ve iflasların da artarak devam edeceği uyarısında bulundu.

İngiliz hükümetinin seyahat kısıtlamalarını kaldırmasının beklenen etkiyi yaratmadığını ve  ne yazık ki işletmelerin olumsuz etkilenmeye devam ederek endişe verici oranda işçi çıkartmaya devam ettiğini kaydeden ABTA CEO’su Mark Tenzer yoğun rezervasyonla geçmesi gereken dönem ile birlikte hükümetin maaş destek programının da bittiğini, bu durumun sonunda çok sayıda insanın işsiz kalacağını ve turizm sektörünün ülkede yıkıma uğrayacağını söyledi.

Tenzer, “Birçok firma kapılarını yeniden açamadı. Tanınmış, saygın şirketlerin kayyum yönetimine düştüğünü gördük. Çok daha fazla sayıda firma iflas açıklayabilir. Hükümet desteğine çaresizce ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Özellikle seyahat endüstrisini hedefleyen bir tedbir paketinin hayata geçirilmesi için Maliye Bakanı Rishi Sunak’a mektup yazan ABTA yönetimi, salgın nedeniyle ikinci kez karantina uygulanması halinde sektörün yüzde 96’sının iflas tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere’nin en büyük ikinci tur operatörü 30 yıllık Voyager Travel’in iflas etmesinin ardından İsviçre merkezli Diethelm Keller Group’un İngiltere’deki iştiraki olan ve 50 satış acentası ile faaliyet göstererek 500 kişiye istihdam sağlayan STA Travel faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı. İngiltere’nin en büyük tur operatörü TUI ise Mayıs ayında aldığı kararla küresel çapta 8 bin işçi çıkaracağını, Temmuz ayında ise İngiltere ve İrlanda’daki 166 acentasını kapatacağını duyurmuştu.

Kaynak : (THM) – Turizm Haber Merkezi