Ajans Press tarafından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde edilen bilgilerle hazırlanan yıllık sanayi ve hizmet istatistikleri belli oldu. 

İstihdam ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceleyen Medya takip kurumu Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre 2019 yılında istihdam ile alakalı 131 bin 369 haber çıkışı olduğu görülürken girişimcilik ile alakalı 30 bin 938 haberin yansıma bulduğu kaydedildi.

2019 yılındaki haber içeriklerinde istihdam desteklerinin, İŞKUR’un ve online yatırım haberlerinin ön planda olduğu görülürken, 2020 yılı içerisinde istihdam başlığında medyaya yansıyan haberlerde kısa çalışma ödeneği, devlet destekleri ve bankaların uygun faizler ile verdiği kredilerin en fazla yansıma bulan haberler arasında yer aldığı tespit edildi.

2019 yılında faal olan girişimlerin yüzde 43,9’u hizmet sektöründe olurken, istihdamda da en yüksek payı yüzde 38,9 ile hizmet sektörünün aldığı kaydedildi. Ciro olarak bakıldığında ise en yüksek payı yüzde 43 ile ticaret sektörünün aldığı saptandı. Türkiye genelinde üretim değeri en yüksek alan imalat olurken, 2019 yılındaki aktif girişim sayısı 3 milyon 228 bin 421 oldu.

Kaynak : (THM) – Turizm Haber Merkezi