Başkan Serdar Karcılıoğlu, Bodrum Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) adına, 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Karcılıoğlu, mesajında “Turizme ilişkin politika ve uygulamalarını bu farkındalık üzerine kurarak, uluslararası düzeydeki rekabet gücünü, pazar payını ve marka değerini arttırmaya çalışan ülkemiz, pandemi sürecindeki düşüşe rağmen 2021 verilerindeki yükseliş ile bu alandaki yerini, gücünü ve etkisini teyit edecektir.” dedi.

Mesajına, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, şimdiye kadar turizm ile ilişkili olarak üç farklı yılda tema belirlemiş olup, 1967’yi ‘Pasaporttan Barışa, Uluslararası Turist Yılı’ ve 2002’yi ise ‘Uluslararası Eko Turizm Yılı’ olarak ilan etmiş, ilgili temalarda farkındalık oluşmasını sağlamak amacıyla dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenlenmesini teşvik etmiştir. Genel Kurul, 2017 yılını da turizm konulu bir tema ile ilişkilendirerek ‘Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Yılı’ olarak ilan etmiş, dünya çapında turizmin rolünün 6 ana başlık çerçevesinde vurgulandığını açıklamıştır. Bunlar; ‘Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Ekonomik Büyüme’, ‘Toplumsal Kapsayıcılık, İstihdam, Yoksulluğun Azaltılması’, ‘Kaynakların Etkin Kullanımı, Çevrenin Korunması ve İklim Değişikliği’, ‘Kültürel Değerler, Çeşitlilik ve Kültür Mirası’, ‘Karşılıklı Hoşgörü, Barış ve Güvenlik’ şeklindedir.

Bu doğrultuda turizmin potansiyelinden daha fazla yararlanabilmek, turizmi yalnızca bir ekonomik güç olarak görmek ve sadece politikalar bazında ele almak yerine adeta bir yaşam tarzı haline getirebilmek ve sektörden her anlamda maksimum faydayı elde etmek isteyen ülkeler için elzemdir. Mimariden modaya, sanattan yeme-içme kültürüne kadar pek çok alanın turizmle ilişkilendirilmesi sağlanarak, toplumda turizm sektörüne yönelik bilinç ve farkındalık oluşturulması elzemdir. Gelişmişliğin, refahın, uzlaşma kültürünün en önemli bileşenlerinden olan turizmin bireysel, toplumsal ve küresel düzeyde daha çok zenginlik ve barışa vesile olması dileğiyle, 27 Eylül Dünya Turizm Günü kutlu olsun.” dedi.