Türkiye’nin Gastronomi Turizmi yol haritasını belirleyen, ‘’KANAAT ÖNDERLERİ KONUŞUYOR’’ temalı “GASTROTALKS’” etkinliği Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) öncülüğünde gerçekleştirildi. Etkinliğin konuk konuşmacısı TC. Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Özgül Özkan Yavuz oldu.

Swiss Hotel Bosphorus, Chale Restoranda gerçekleştirilen yemekli toplantıda ünlü şef Ali Ronay ve ekibinin hazırladığı muhteşem Ege Mercanı & Türk Mutfağı sunumları çok beğenildi.

Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık gibi isimler dinleyiciler arasında yer aldı.

Türk Mutfağı’ nın Dünya’da markalaşması için izlenecek yol haritasında önerilerini sunan Yavuz, GTD işbirliği ve standartların önemini belirtti. Gastronomi Belgesi, GT hijyen belgesi, Gastroköy konuları masaya yatırıldı. Bakanlık çalışmaları kapsamında Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) ile yapılabilecek işbirlikleri konuşuldu.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, özellikle ülkemizdeki restoran menülerinde, yemeklerimizin adının Türkçe yazılması ve yurtdışında da bunun bir akım haline gelmesi için GTD’nin misyon üstlenmesi gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Şeflerimizin yanı sıra, restoranlarda kullanılması gereken ev yemekleri ve Türk ürünlerinin Dünya’ya yayılması gerektiğini belirten Özkan, GTD nin bu konuda çabalarını, desteklediklerini ve Gastronomi Turizmi konusunun bakanlık tanıtımlarında en önemli argüman olduğunu aktardı.

Yakın zamanda TC. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Türk Mutfağı Yemek Tarifleri kitabının da, yabancı dilde yurtdışına giden resmi heyetler ile first lady’lere takdim ediliyor olmasının öneminden bahsedildi.

Bunların yanı sıra Türk Mutfağının sağlıklı beslenme konusunda büyük önem arz ettiğini, özellikle Akdeniz Mutfağı beslenmesinin tekrar ilgi çekmesinin ülkemiz için fırsat olduğu belirttildi.

Toplantıda, gastronomik ürün üreticilerinin, firmaların ve sanayicilerin gastronomi konusunda uzun vadeli işbirliklerinin önemine değinildi. Çevre ve doğa politikaları, hatta sürdürülebilir gıda politikaları için GTD ‘ye büyük iş düştüğünün altı çizildi.

Gastronomi Belgesi –GT Hijyen Belgesi ve Güvenli Turizm sertifikasyonları önemi aktarıldı. İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu ve sinema sektörüne verilen destekler, yurtdışında ülkemizin filmlerle tanıtımı konusu da detaylandırıldı.

GTD yeni üye beratlarının takdiminin ardından, GTD Başkanı Gürkan Boztepe, bakana teşekkür plaketi ve kendi kitabını hediye etti.