Dr. Onur Duygu, günümüzdeki  bir çok hastalığın temel mekanizmalarına aydınlatma yönünde verdiği röportajda Repsonter Proteinin önemini anlattı.

Çoğunlukla Beyaz Kan Hücrelerinde bulunan ve “Lipocalin 2” olarak adlandırılan bir proteinin inflamasyon ve metabolik streste “Responder protein” olduğu saptandı. Ek stres durumlarında bu protein karaciğer ve adipoz dokuda da üretilmektedir. Bunun bizim için pratikteki anlamı ne olabilir?

Lipocalin 2 birçok metabolik hastalığın yönetiminde anahtar rol oynayan Barsak Bakteriyel Dengemizin sürdürülmesinde çok gereklidir. Elbette bu tarz çalışmalar daha çok geliştirilecek ve yol kat edilecek ama “leaky gut syndrome” dan Metabolik Sendroma  birçok hastalığın  İmmünolojik temelleri birer birer gün ışığına çıkmaktadır. İmmünoloji denince, eskiden sanıldığı gibi yalnızca  vücut savunma sisteminin anlaşılma yaklaşımı artık terk edilmiştir.
Vücudumuzun bütünlüğü  barsak Mikrobiatası da dahil olmak üzere tüm sistemleri yakından ilgilendiren bir immünolojik dinamizmim içindedir.

Günümüzde mücadele ettiğimiz Pandemi süreci içerisinde  dahi “Sitokin fırtınalarının” öneminden bahsediyorsak ,tıpta mesafe kat etmek adına immünoloji alanında çok daha fazla çalışmaya ihtiyacımız vardır dedi.

Dr. Onur Duygu, Member of The American College of Physicians