Bodrum Belediyesi 2018 Mandalina Hasat Festivali öncesinde, mandalina bahçesinde basın toplantısı düzenlendi

Başta, Bodrum Belediyesi olmak üzere, Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, Bodrum’da, 29-30 Aralık’2018 de gerçekleştirilecek festival öncesinde basın toplantısı düzenlendi.

Bodrum Belediye Başkan Vekili Funda Akçalı,Bitez Mahallesi’ndeki bir mandalina bahçesinde yapılan toplantıda;

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek etkinliğin, kendine has kokusu ve aromasıyla bilinen Bodrum mandalinasının korunması, bahçelerinin gelecek nesillere taşınmasına dikkati çekmek amacıyla yapıldığını ve bu etkinliklerin her yıl devam edeceğini söyledi. Ve buna sahip çıkmak için festivaller yapıyoruz. Bunlar farkındalık festivalidir. Mandalina Bodrum’un değeri ve kültürüdür, Mandalinamızın gerektiği değeri bulmasını umuyoruz. Yarımada’da entegre tesislerin yapılması gerekiyor.” Diye ilave etti.

Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği Başkan Vekili İsmail Akpınar da birliği kurmalarındaki tek amaçlarının, mevcut ürünü korumak olduğunu vurguladı.

Kendine has kokusu ile bir marka olan Bodrum Mandalinamızla ilgili coğrafi işarette alındı diye konuşan Akpınar ancak, biz bunu tam olarak ekonomiye çeviremedik. Bizlerin Mandalinamızı korumamız lazım. Yaptığımız bu festivaller de buna katkı sağlayacaktır. diye konuştu.

Toplantıya katılan diğer katılımcılar da Bodrum Mandalinasının Bodrum için önemli bir ürün olduğuna işaret ederek mandalinaya gereken ilginin ve desteğin verilmesi gerektiğini ifade ettiler.