Hilton İstanbul Bosphorus Yenileniyor

0

Tüm dünyada 100’üncü yaşını kutlayan Hilton Oteller Grubu, Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı oteli olarak açtığı ve Doğan Ailesi’ne ait olan Hilton İstanbul Bosphorus, 64 yılın ardından baştan yaratılacak.

1950’li yıllarda farklı coğrafyalara açılmak isteyen Hilton Oteller Zinciri’nin kurucusu Conrad Hilton’un ABD dışındaki ilk uluslararası projesi olan Hilton İstanbul Bosphorus’un mülk sahibi olan Doğan Ailesi ile anlaşılması durumunda, Türkiye’nin ve Taksim Bölgesi’nin dönüşümüne şahitlik eden otelin, 50 milyon dolarlık bütçe 2 yıllık bir yenileme sürecinden geçmesi hedefleniyor.

Açıldığı 1955 yılından bu yana otelin, İstanbul’da sosyal hayattan, Türkiye’nin tanıtımına, ülkeye gelen yabancı turist sayısından ekonomiye kadar pek çok alanda büyük katkı sağladığını kaydeden Hilton Üst Sınıf Otellerden Sorumlu Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, Hilton ile İstanbul arasında özel bir bağın oluştuğuna dikkat çekti.

64 yıllık süreçte gelinen noktayı, “Otelimiz şehrin sosyal hayatını ve alışkanlıklarını değiştirdi. Hem iş hayatı hem de sosyal buluşma ve etkinliklerin önde gelen adresi oldu” ifadeleri ile özetleyen Zerunyan, son olarak 1995 yılında bazı yenileme çalışmalarının yapıldığı otelin yenilenmesi için Doğan Ailesi ile görüşme halinde olduklarını belirtti.

Yıkıp Baştan Yapmak Gibi Olacak

İlk etapta 50 milyon dolarlık bir maliyet hesapladıklarını ve Doğan Grubu ile görüşme halinde olduklarını dile getiren Zerunyan, konuyla ilgili şu ayrıntıları aktardı: “Aile de yenilemeye sıcak bakıyor. 50 milyon dolarlık (295 milyon TL) bir yatırım demek bu. Yenilenme değil de yıkıp baştan yapmak gibi olacak. Dikdörtgen bir bina burası ve 3’e bölebiliyorsunuz. Yenileme sırasında 3’te birlik kısımlar halinde kapatıp diğer kısımlar faaliyete devam edecek. Projeye 2020’nin ortasında başlamamız lazım. Benim gönlümden geçen ilk açıldığı dönemdeki minimalist çizgilerle otantik görüntüyü harmanlamak. Şimdilik finansman aşamasındayız. Projeler anlaştıktan sonra ortaya çıkacak.”

Doluluk İyi Para Kötü

Markanın 100’üncü yıl etkinliğinde İstanbul’daki turizm durumunu da değerlendiren Zerunyan, Antalya’nın özellikle Rus ve Alman turistler ile iyi yıllarını yakalamayı başardığını aktardı. İstanbul’un ise Antalya kadar iyi olabilmesi için Avrupalı turistlerin yönünü buraya çevirmesi gerektiğini kaydeden Zerunyan, “Doluluk açısından herkes iyi gidiyor ancak para açısından daha iyi gitmesi gerekiyor. 2016’dan sonra bu rakamlara ulaşmak sevindirici. Mayıs sonuna kadar İstanbul aynı çizgideydi. Bayramda insanlar İstanbul’dan gittiği için, yeni yeni toparlanma ve çıkış bekliyoruz” dedi.