Las Vegas’tan Sonra En Çok Show Grubunu Bünyesinde Barındıran Turizm Destinasyonu Antalya’dır!

0

Profesyonel Animasyon Yöneticileri Derneği (PAYD) Başkanı Eren Güngör yaptığı açıklamasında sektördeki gelişim ve değişimi turizm yazarı Halil Öncü’ye değerlendirdi.

Eren Güngör yaptığı açıklamasında,  dünyada Las Vegas’tan sonra en çok Show Grubunu bünyesinde barındıran turizm destinasyonunun Antalya olduğunu söyleyerek“1995’den sonra Türkiye’de gelişen bir trend var. Bugün baktığınız zaman dünyada Las Vegas’tan sonra en çok Show Grubunu bünyesinde barındıran Antalya’dır. Bu büyük bir gelişim ve büyük bir değişim. Bugün 250 tane Show grubu var. Las Vegas’dakiler kadar büyük ve kaliteli değiller ama dünyanın hiçbir yerinde de bu kadar çok farklı Show programı bulunduran bir turizm merkezi yok. Bu anlamda Animasyon camiası son 15 senede başka bir yerlere geldi. Artık otelin içinde yapılan konserler, festivaller ve partiler ile tekrar bir ivme kazanılmaya başlandı. Bunlarda animasyonları destekleyen dış güçler halinde bir durum oluşturdu. Bundan sonra arık şehrin içerisinde de bir şeyler yapılması gerekiyor. Otellerde yapılacaklar neredeyse artık bitti. Şehrin içinde bölge bölge olabilir bu. Kemer, Lara, Belek,Side Alanya gibi beş bölge olabilir. Bölge bölge bunu yapabiliriz. Bunu yaparken de üç beş şirket, 10 yakın otel bir araya gelip büyük organizasyonları festivaller şeklinde düzenleyebiliriz. Şu anda EXPO da bu deneniyor. Bunu daha çok geliştirebiliriz”

Animatörler Birer Turizm Elçisidir!

Turizmde muhatap derecesi en yüksek olan kesimlerin rehberler ve animatörler olduğuna da dikkat çeken Eren Güngör, “Aslına baktığınız zaman Animatörler birer turizm elçisidir. Turizmde birebir dediğimiz muhatap derecesi en yüksek olan kesimler rehberler ve animatörler. Misafirler belli zamanlarda, kısa zamanlarda görüler diğer ilgilileri. Misafirler Animatörler ile sabah 09.00’dan gece 12.00’ye kadar misafirler ile beraberler. Niye turizm elçisi diyorum? Animatörler şehirde ne var ne yok, nereden ne alınır, nerede ne yenir, kültürümüz nedir? Kısacası merak edilen her şeyi bilirler. Animatörler arasında bu kontakları pozitif olarak da kullanalar var bunu birde negatif kullananlar var. Sandıkta her zaman çürük elmalar var. Bu çürük elmalarda istisnalar kaideyi bozmaz şekliye yok etmeye çalışıyoruz” dedi.

Gereken her türlü desteği veririz!

Turizm bölgelerinde gerçekleştirilen ancak çok da başarılı olmadığını gördükleri etkinlik ve şenlik gibi organizasyonların daha başarılı hedefe ulaşması için ehil ellere bırakılması gerekliliğini de belirten Eren Güngör bu konuda üzerlerine düşecek olan her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi:

“Bölgesel çalışma dediğimiz esnaflarımızın da içinde yer aldığı Kemer ve Kadriye gibi yerlerdeki çalışmaları yakından takip ediyoruz. Ancak buralarda doğru işler yapılmıyor. Neden dersiniz? Esnaf toplanıp biz bir eğlence yapalım deyip, üç tane çiçek asıp, beş tane balon ve bir tane de konser ile ve konseri de kim nasıl veriyor oda belli değil. Bunların maliyeti var bunu kim nasıl karşılayacak? Binbir sorun ile karşıya karşıya kalıyoruz. O yüzden de bu yaptıkları festival adı altında, şenlik adı altında düzenlenenler yeterli olmuyor ve başarıyı yakalayamıyor. Bu etkinlikler kesinlikle profesyonel ellere bırakılmalı. Bu etkinlikleri, şenlikleri yapıyorlarsa doğru düzgün, para odaklı değil sonuç odaklı yapmalılar. Şu ana kadar yapılanları başarısız buluyorum. Çünkü katılımlar üç kişiyi beş kişiyi geçmiyor. Bazı esnaf arkadaşlar buna inanmıyorlar, otelciler destek vermiyorlar. Ama bunu yaparken de gelip işin ehli olan bizlere sormaları gerekiyor. Sorsalar bize gereken her türlü desteği veririz. Biz yardım olsun diye de yaparız, maliyetine yaparız, elimizde olan olanakları da kullanırız. Sonuçta bu şehir bizim. Hep beraber buradan ekmek yiyoruz.”

Çocuklarımız ile el ele kampanyası devam edecek!

Profesyonel Animasyon Yöneticileri Derneği (PAYD) Başkanı Eren Güngör , dernek olarak yaptıkları çalışmaları da özetlerken, Çocuklar ile el ele kampanyasının devam edeceğini de söyledi.

“Profesyonel Animasyon Yöneticileri Derneğimizi 2007 yılında kurduk. Kurucu başkanıyım aynı zamanda. Genel Kurulda beş yıl sonra tekrar başkan oldum. 220 üyemiz var. Çok ciddi faaliyetlerimiz var. Geçtiğimiz günlerde bir yardım kampanyası yaptık. İç Anadolu’ya ve Tunceli’ye ihityaç sahibi çocuklarımıza 150 koli dağıttık. Şimdi üçüncü yardım kampanyasını planlıyoruz. Bu da Eylül ayı içerisinde Antalya’nın iç bölgelerini kapsayacak. Çocuklarımız ile el ele kampanyası istikrarını koruyacak ve devam edecek. Aynı zamanda derneğimiz ile ilgili eğitim çalışması başlayacak. Arkadaşlarımızı eğiteceğiz ve deste olacağız. Platformlar oluşturacağız”