Koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecinde havayolu şirketlerinin peş peşe uçuş tarihlerini ve planlarını açıklamalarının ardından, uçak bileti aramaları ve satışlarında ciddi oranda artış oldu.

Bir online bilet satış sitesini tarafından derlenen verilere göre bilet aramaları ve satışlarında son 2 günde çok ciddi artış oldu. Son düzenlemeler ve 65 yaş üstüne getirilen seyahat serbestliği sonrasında otobüs bileti satışları yüzde son 2 günde 172, uçak bileti satışları ise yüzde 80 oranında arttı.

Online bilet satış sitesi tarafından yapılan açıklamada, 65 yaş üstüne getirilen seyahat serbestliği, onlara bir ya da iki kişinin eşlik edebiliyor olması ve Türk Hava Yolları’nın yurt içi uçuşlarına 4 Haziran’da başlayacağını açıklaması sonrasında bilet satışlarında çok ciddi artışlar yaşandığı ve uçak bileti aramalarının önceki haftaya göre ise yüzde 98 oranında arttığına dikkat çekildi.

Gerek otobüs gerekse uçak bilet satışlarında ilk sıralarda alınan biletlerin tamamını büyükşehirler oluştururken, İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Trabzon, Adana, Diyarbakır, Erzurum, Van ve Gaziantep şu dönemde en çok uçak bileti satın alınan destinasyonlar oldu.

Kaynak: Turizm Haber Merkezi