TurizmGM Haber Editörü ve Student Club by INTHA Yöneticisi Ezgi Akkaya, Kulüp içerisinde yer alan öğrencilerin Sed Hotel Bosphorus Yönetim Kurulu Başkanı Soner Barım’a ilettiği soruların yanıtlarını aldı.

Galataport ve Kruvaziyer turizmi pandemi zamanı ve sonrası ne olacak?

Galataport ve Kruvaziyer turizmi biliyorsunuz Galataport’ un bir kısmı Nisan Nisan Ayı başında hizmete açılacaktı Gemiler yanaşabilecek ve yolcular yürüyen merdivenlerden taşınarak günlük gezi programları gerçekleştirilecekti. Ancak pandemi başladıktan sonra 2021 yılına kadar tüm gemilerin gelişleri iptal oldu. Ben 2020 yılı içersinde tekrar gemilerin geleceğini düşünmüyorum Bu programların takvimi bir yıl öncesinden yapılır ve operasyonlar bu takvime göre şekillenirdi. En iyi tahminle 2021 yılı içerisinde kruvaziyer turizmi tekrar başlar diye düşünüyorum. Galatapor projesini tamamen bitirip öyle hizmete açarlar düşüncesindeyim.

Yarı kontenjanlı çalışacak oteller arz-talep dengesini nasıl kuracaklar? Fiyat politikaları ile mi başka yöntemler ile mi?

Pandemi sonrasında otellere bir kapasite kısıtlaması henüz getirilmedi. Ancak restoran,bar ,toplantı salonu gibi oda harici ünitelerde sosyal mesafe şartı ile kısmen kapasiteler düşürülüyor. Bu bağlamda oteller gelen misafirlerini bilinçlendirerek sosyal mesafe kurallarına uymalarını sağlamakla yükümlü. Otellere gelecek hijyen sertifikası bir parça güven tazeleme ve otellerin restoran ve diğer ünitelerinin satışını arttıracak bir etken olacaktır. Süreç doğru tanıtım ve güven verme üzerine kurgulanmalı. Fiyat politikası ise yeni gelecek kuralların getirdiği maliyet misafirlere minimum düzeyde yansıtılmalı veya mümkünse stabil olarak devam ettirilmeli. Kriz nedeni ile fiyatları düşürmek tamamen yanlış olur Zaten ülkemize gelmeyi planlamış misafirin belki otel değişimine neden olur. Ülkemize ve şehrimize artı bir değer katmayacaktır.

Virüs etkisini devam ettirir ve aşı bulunamazsa gelecek dönemlerde turizm sektörünün hamleleri ne olacak ? ( 2020 son çeyrek ile 2021)

Ülkeler virüs ile mücadelede önemli mesafeler kat etti. Ancak bu virüsün tamamen kontrol altına alındığı anlamına da gelmiyor. Benim şahsi düşüncem satışlarımızda en iyi tahminle 2021 Mart Ayı içerisinde kısmi bir artış olur. Onun dışında bir hareket beklemiyorum Belki Eylü 2020 de biraz olsun canlanma olabilir ama bu oteller için yeterli düzeyde olmayacaktır kanaatindeyim. Turizm Sektörünün bu konuda yapabileceği en iyi şey hem Bakanlık hem sektörel bazda Güven esaslı tanıtımlar ile süreci takip etmek olacaktır. Ayrıca sağlık turizmi konusunda da tanıtımlar yapılmalı. Sektörümüzün 2020 ve 2021 yılları içerisinde Devletimiz tarafından desteklenmesi gerekmekte diye düşünüyorum.

Normalde bile tatile gitmekte çok zorlanan orta düzey gelir sahibi turistler, yükselen fiyatlar ile birlikte tatil yapmakta çok zorlanacaklar, sanırım Pazar olarak gelir düzeyi yüksek seviyedeki kişiler kaldı pazarda. Onları tatil bölgelerine çekmek zor olmayacakmı?

Yaşanılan süreçte maliyetlerimizi doğru tespit ederek büyük karlar beklemeden tesislerimizin ayakta tutmak gerekiyor. Küresel bir kriz olduğu için ülke vatandaşlarının alım güçleri olumsuz etkilendi .Fiyat politikaları buna göre belirlenmeli ancak yinede süreçten yorulmuş seyahat etmek isteyen bir kitle muhakkak var. Tamamen buna odaklanmalı ve bölgesel tanıtım ile hijyen ve güveni ön planda tutarak etkin bir pazarlama süreci geliştirmeliyiz.

Fiyatların adil dengesi nasıl belirlenecek? Bununla ilgili pazar çalışmaları varmıdır?

Şu an tüm tesisler mevcut fiyatlarını sabit bir şekilde koruyor. Uçuş planlarının başlaması ve Ülkelerin reflekslerine göre fiyatlar yeni düzenlemeleri kapsayacak şekilde şekillenecektir. Fiyat belirlerken temel kriterler doğru maliyet analizi, rakip kabul edilen tesislerin fiyatları ve bölgesel fiyatların ve Pazar fiyatlarının analizleri ile oluşturulacaktır.

Paket turlar herşey dahil sistemi yine gelebilirmi?

Bu konuda TUROB Başkanımız belirlenen hijyen ve sosyal mesafe şartlarını gözeterek herşey dahil sistemin devam edeceğinin bilgisini paylaştı. Dolayısı ile paket turlar da devam edecektir.

Dış turizmde ne tur önlemler alınabilir?

Dış Turizme yönelik alınabilecek en büyük önlem Türkiye’ nin tüm destinasyonları ile misafirlerini ağırlamaya hazır olduğunu net bir şekilde Bakanlığın ve sektörün tüm aktörleri ile anlatması ve özellikle Avrupa pazarında Güven tesis etmesi ile olacaktır.

Kimse tatilde kurallar istemez, Turizm sektörü bunun için ne tür kolaylıklar sağlayabilir?

Kimse tatilde kural istemez bu çok doğru ve yerinde bir tespit. Ancak yaşanan sorunun insan hayatı ile ilintili olduğunu tüm dünya vatandaşları biliyor ve farkında. Bu konuda Alınan tüm önlemler misafirlere mümkün olduğunca soft bir şekilde anlatılmalı ve tamamen misafirlerin ve toplum sağlığına yönelik önlemler olduğunu hissettirerek sağlanmalı. Bizler turizmciyiz ve getirilen kuralları turizmci gözüyle anlatabilmeliyiz.

SONER BARIM

General Manager