TurizmGM Haber Editörü ve Student Club by INTHA Yöneticisi Ezgi Akkaya, Kulüp içerisinde yer alan öğrencilerin Ottoman Hotels Genel Müdürü Serdar Balta’ya ilettiği soruların yanıtlarını aldı.

İlk olarak bizlere kendinizden bahseder misiniz. Neden turizmi seçtiniz ve sektöre nasıl başladınız ?

Kariyerimin 26. Yılındayım ve en son Ottoman Hotels Grubunda 14.Yılımı doldurmak üzereyim. Turizm ve Otelcilik ile tesadüfen yolum kesişti diyebilirim, Spor Akademisine girmiş iken son anda Turizme bir akrabam vesilesi ile tanıştım, yöneldim ve iyi ki bu tercihi yapmışım, Konfiçyusun çok sevdiğim bir sözü vardır ‘Öyle bir meslek seç ki ömür boyu çalışmamış olursun.’ Her bir bireyin hayatta her zaman işini severek yapmasını, tercih etmesini öneririm. Otelcilik benim için bir iş değil bir aşktır. Okul ile birlikte başlayan Bellboy meslek hayatım  basamak basamak sırası ile Resepsiyonistlik, Önbüro Müdürlüğü ve Ön Büro & Satış Müdürlüğü , Genel Müdür Yardımcılığı ve en son geldiğim pozisyon Genel Müdürlük olarak devam etmektedir. İstanbul’umuzun en önemli bölgeleri Sultanahmet ve Taksim bölgelerinde mesleğimi icra ettim. İlk günkü gibi heyecanımı asla kaybetmedim ve Tarihi Yarımada hayranı olarak hala Ottoman Hotel Imperial ve Ottoman Hotel Park nadide Otellerimizin Genel Müdürlüğünü yürütmekteyim.

Sizce Türkiye turizminin en önemli sorunu nedir?

Bir çok alanda olduğu gibi sektörümüzün, Türkiye Turizm sektörünün en önemli sorunu üzülerek ifade etmekle beraber ‘ EĞİTİM ‘ dir.

Dil konusunda İngillizceden sonra yönelmemiz gereken dil hangisidir neden?

İspanyolcadır, çünkü dünyada İngilizceden sonra en çok konuşulan dil İspanyolcadır.

İyi bir otelci nasıl olmalı?

İyi bir Otelci insan fıtratından olması gereken temel özellikler ile bağdaşır aslında. Dürüst, titiz ve çalışkan tabii en önemlisi de Vatansever olası. Bu değerler Çağdaş her meslek için geçerlidir ancak Otelcilikte daha da ön plana çıkar, iyi bir Vatansever her zaman ülkesini en iyi tanıtan kişidir ve misafirperverdir. Otelcilik, hizmet sektörünün en zor işidir ve çok çalışmak ister, herkesi mutlu etmek gerekir. Dürüst sunulan her hizmette sonuç her zaman her iki tarafı sunanı da sunulanı da ( misafir ) mutlu ve memnun eder, kaybedeni olmaz.

Sizleri Genel Müdür pozisyonuna kadar getirebilen en belirgin özelliğiniz nedir ve kendinizi nasıl motive edersiniz?

Sanırım küçük yaşlardan itibaren sevdiğim, karakteristik özelliğim olan sorumluluk alma özelliğim. Kendimi motive etmem gerektiğinde her zaman içinde bulunduğum durumdan daha kötü durumda olan insanları düşünürüm.

Çalışanlarınızı işe alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Özellikle turizm mezunlarına öncelik tanıyor musunuz? Turizm mezunlarından işe alırken beklediğiniz özellikler nelerdir?

Öncelikle dikkat ettiğim, bunu bir meslek mi iş olarak gördükleri ayrımını analiz ediyorum. Bunu meslek gören arkadaşları ve özellikle eğitimini almış arkadaşlarımızı tercih etmeye çalışıyorum.

Turizm mezunu arkadaşlar, özellikle gençler maalesef ki çok çabuk pes ediyor ve küsüyorlar. Karar verdikleri ve hedef koydukları hiçbir meslekten hiçbir sebep onları yıldırmamalı, vazgeçirememeli.

Az önce sıraladığım iyi bir Otelci özellikleri ile beraber Güleryüz ve detaycılık ( görüşmeye gelmeden Oteli detaylıca analiz etmesi ve işi istediği heyecanını bana, ekibime, HR birimine hissettirebilmesi) aradığım + özelliklerdir.

Kurumlar arası geçiş yaşadığınız dönemlerde zorlandınız mı? 

Asla yaşamadım çünkü hedeflerimi her zaman kısa, orta ve uzun vadede planladım, ayrıldığım bir çok yer hedeflerim doğrultusunda kariyer amaçlı oldu, işe ayaklarım gitmediği anda mesleğe saygımdan o anda ilişkimi kestiği çok az yer oldu.

Herkese ve özellikle gençlere de tavsiyem ayaklarınızın koşarak gitmediği Otelinizi, işinizi derhal terk edin ancak mesleği değil, her Otel aynı değildir. Siz işinizi aşk ile yaparsanız bir gün mutlaka keşfedilirsiniz.

Genel Müdür olarak yatırımcı ve personel arasındaki bağı, iletişimi sağlarken neler yaşıyorsunuz?

Yaşadığım demeyelim sorumluluğum, daha doğrusu her Yöneticinin olmaz ise olmazı hatta hayatın her alanda en önemli unsuru ‘ADALET ve HAKKANİYET’ sorumluluğumdur. Bunu asla unutmam ve bu değerlere sonsuz saygım ve bağlılığım vardır. Ne ekibime ne de Yönetim Kuruluma bu iki değeri terazide tutmak bu sorumluluk sahibinde olmak da dünyanın en zor işi diyebilirim ama her iki tarafı da çok sevdiğinizde hayatı da keyifli kılan tarafı oluyor.

 Biz Turizm öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Her biri soru cevaplarında olmakla beraber tekrar altını çizmek isterim ;

  • Bu hayatta en sevecekleri ( Turizm Otelcilik, Seyahat acenteciliği ve gastronomi ayrılamaz ) mesleğini seçmeleri.
  • Seçtikleri mesleği her zaman en iyi şekilde yapmaları.
  • Hedeflerinden konu ne olur ise olsun asla yılmamaları, vazgeçmemeleri!
  • Adalet ve hakkaniyetten hiçbir zaman ayrılmamaları!
  • Eğitim ile birlikte tüm donanımları ( dil, sertifika vb. ) kendilerine yatırım yapmaları.