Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’i ziyaret eden ÜTSO Başkanı İrfan Akar, beraberinde Başkan Yardımcısı Murat Kılıç, Koordinatör Cem Helvacı ve Turizm sektörünün önde gelen isimlerinden Mustafa Kılıç ile birlikte Ünye – Ordu FAM TRIP programı hakkında bilgi verdi.

Başkan İrfan Akar, 5-10 Ekim 2020 tarihleri arasında Ünye ve Ordu’nun çeşitli ilçelerinde düzenlenecek olan Ünye-Ordu FAM TRIP programı kapsamında, Türkiye’nin en seçkin 40 Tur Operatörünün Ordu’ya geleceğini ve faaliyetlere katılacağını söyledi.

Akar, gazetemize özel yaptığı açıklamada projedeki amaçlarının Karadeniz’de turizmin başlangıç noktasının artık Ünye olması gerektiği, bu noktada 100 bin liralık bu projeyi DOKA destekli hayata geçirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ünye -Ordu FAM Trip programı 5-10 Ekim tarihleri arasında uygulanacak. Türkiye’nin en iyi diyeceğimiz 40 tur operatörü ekipleriyle birlikte katılacak. Bu program bittiğinde hedefimiz yurt dışı bağlantılı bu acenteler olacak. Acenteler aracılığıyla yurt dışı bağlantılarını kullanıp bölgemize turist transfer etmeleri, dolayısıyla Karadeniz’deki turizmin başlangıç noktasının artık Ünye’nin olması gerekliliğini sağlamak istiyoruz.

Bu kapsamda Ünye ilçesi başta olmak üzere Ordu’nun bazı ilçelerini kapsayan 4 günlük bir program uygulanacak. 4 günün sonunda da bir sonuç raporu hazırlanacak. Gezilmesi, görülmesi, iyileştirilmesi gereken yerler, ilave edilip ya da çıkarılması gereken yerler de bu ekip aynı zamanda görevi de üstlenecek.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansından da destek aldığımız 100 bin liralık bir proje. Büyük bir kısmını ajanstan aldığımız, diğer kısmını da Ünye ve Ordu’daki yerel yönetimlerle ve yerel işletmelerle birlikte imece usulü herkes taşın altına elini koyarak hallettiğimiz bir program olmuş oldu

Daha önce küçük çaplı çalışmalar olmuştu bu yönde, bunun farkı geniş çaplı olması, projenin sonunda da yapılacak çalışma ile bir yol haritasının belirlenip raporlanması olacak. Hazırlanan rapor daha sonra kurumlarla Ünye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından paylaşılacak, yapılması gerekenler ve de taleplerde bulunacak ve takip yapılacak”.

Proje Kapsamında 4 Günlük Turizm Turu

Ünye-Ordu FAM TRIP programı 6 Ekim 2020 Salı günü Saat 10:00’da Çınarsuyu Camping Alanı’ndan başlayarak, Uzunkum (Ünye Manyetik Kumu), Yalı Klisesi (Ünye MYO Fotoğraf Sergisi), Atatürk Parkı (Gastronomi- Öğle Yemeği), Ünye Müze Ev Ziyareti, Kadılar Yokuşu – Bakırcılar Arastası- Orta Çarşı, Ünye Çikolatası Tanıtımı, Türk/Japon Dostluk Anıtı – Feneraltı – Çamlık- Ayanikola’nın ardından saat 19:00’da Çakırtepe Pelitpark akşam yemeği ile ilk gün sona erecek.

Programın ikinci günü 7 Ekim 2020 Çarşamba günü Saat 10:00’da Yunus Emre Türbesi’nden başlayarak Ünye Kalesi, Çet Dağı – ATV Safari (Öğle Yemeği), Ünye Belediyesi Binicilik Tesisleri, Ünye Tekne Gezisi ve Saat 18:30’da Atakale Restoran Akşam yemeği ile sona erecek.

Programın üçüncü günü 8 Ekim 2020 Perşembe günü Saat 08:00’de Perşembe Yaylası – Çiseli Şelalesi, Ordu Boztepe Seyir ve Saat 20:00’de Ordu Büyükşehir Belediyesi Gezi Teknesi ile sona erecek.

Programın son günü ise 9 Ekim 2020 Cuma günü Saat 08:00’de Ordu Çambaşı Yaylası – Ulugöl Tabiat Parkı ve akşam saat 20:00’de Ünye Ramada Otel Gala Yemeği ile programıyla tamamlanacak.