Tursapnet’in kurucu moderatörü Cemal Kızıltan: Tursapnet tercihini yaptı, artık seviyesiz, aşağılayıcı söylemlere kesinlikle yer vermeyeceğiz.

Turizmin haberleşme gruplarından Tursapnet’in kurucu moderatörü Cemal Kızıltan, TÜRSAB seçimleri öncesi ortaya çıkan adaylar ve aday olmayanların birbirlerine çirkin şekilde yaklaşımlarının Tür turizmine zarar verdiğini yazdı. Önemli olan TÜRSAB’ın geleceği olduğunu belirten Cemal Kızıltan “Derdimiz ne ; üzüm mü yemek, bağcı mi dövmek?” yazdı. Cemal Kızıltan, “Tursapnet tercihini yaptı, artık seviyesiz, aşağılayıcı söylemlere kesinlikle yer vermeyeceğiz… Darısı sektörün diğer paydaşlarının başına..” dedi.

LAF ÇAKMANIN, HAKARETIN, ALAYA ALMANIN BINI BIR PARA!

Yeri geldi mi “Biz Türkiye’nin aydınlık yüzüyüz”, “Turizm en medeni, entelektüel sermayesi en güçlü sektördür” , “Biz biriz, tek yüreğiz, şöyleyiz, böyleyiz, değerliyiz, bu işin kitabını yazmışız” diyoruz. Buna inananlar da var elbet, kısmen de doğru.. Ama, fakat, lakin sosyal medya paylaşımları öyle demiyor, birbirimizi yiyoruz, laf çakmanın, hakaretin, alaya almanın bini bir para!.. Nasıl oluyor da seviyeyi buralara düşürebiliyoruz? Bu nefret söylemini kim başlattı biliyoruz da, koskoca, aklı başında insanlar neden o’nun peşinden gitmeyi, bu söylemi tercih ettik?

SEVİYESİZLİKLE SALDIRININ KİME NE FAYDASI VAR?
“Yok aslında birbirimizden farkımız” sözünü daha kaç kez doğrulayacağız?

Soruyorum size; Biz hangisiyiz? Dünün kankaları bugün birbirine ağza alınmayacak laflar ediyor, suçluyor, aşağılıyor.. Oysa aynı arkadaşlar çok değil, birkaç sene önce şimdi yanında durdukları kişiye benzer bir seviyesizlikle saldırıyorlardı. Bundan kimin, nasıl bir kazanımı var, ben düşünüyorum, bulamıyorum, bulan, bilen, çözen varsa bir zahmet anlatsınlar da öğrenelim. Bakalım yarın sıra kime (belki de onları eleştirdiğim için bana) gelecek? Bu seviyesizlik, toplu saldırılar, orantısız öç alma duygusu bize sadece zaman, itibar ve sağduyulu turizmcileri kaybettiriyor.

BUNU NE ZAMAN GÖRECEĞİZ?

Oysa derdimiz çok ve hepsi birbirinden önemli.. Bakınız; Son günlerde dövizdeki aşırı hareketlenme kısa vadede Yılbaşı ve sömestre yurtdışı gezilerini etkiliyor, hac ve umreciler dahi bu artıştan etkilendiler. Döviz artınca daha çok para kazandığını sanan bir kısım pazarlama özürlü Hoteller peşi peşine indirime gidecekler. Çakal tur operatörleri bunu fırsat bilip, yangına körükle gidecekler. Fiyatların yükselmesi bir yana daha da düşecek.. Avrupa’dan beklenen kalitede turist hala gelmiyor, yine holiganlara mecbur kaldık. Sonuç; Avrupa’nın ne kadar çerden çöpten turisti varsa bize gelecek. Böyle gidersek, çok uzak olmayan bir gelecekte ne turizm sektörü kalacak, ne de bu işi yapacak turizmci…

Türkülerin diliyle anlatmak gerekirse ; Ya Pir Sultan Abdal gibi olacağız, “Gelin canlar bir olalım” diye söze tatlı başlayıp “Münkire kılıç çalalım, Hüseyin’in kanın alalım”, diye bitireceğiz, ya da Neşet Ertaş gibi “ Ben ağlarsam ağlayıp, gülersem gülen, Bütün dertlerim anlayıp, halimi bilen, Sanki kalbimi bilerek, yüzüme gülen, Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen” diyerek dost dilini kullanacağız.

Sevgili TURSAPNET yorumcuları, sizlerde bir tercih yapmalısınız, hemen, bugün, daha geç olmadan… Örneğin; TURSAPNET tercihini yaptı, artık seviyesiz, aşağılayıcı söylemlere kesinlikle yer vermeyeceğiz…

Darısı sektörün diğer paydaşlarının başına..

Cemal Kızıltan

Kurucu Moderatör

TURSAPNET