OneTwoTrip tarafından yapılan anket katılımcılarının yüzde 56’sı, koronavirüs salgınının ikinci dalgası sırasında sıcak ülkelere gitmek istediklerini söylerken yüzde 9 oranla listenin başında Tayland yüzde 8 oranla Endonezya ikinci sırada yer aldı.

Katılımcılardan yüzde 7’sinin Türkiye cevabını verdiği ankette İspanya, İtalya, ABD, Portekiz, Gürcistan, Küba, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada ve Yunanistan da Rus turistlerin salgının ikinci dalgasını geçirmek istedikleri diğer ülkeler olarak sıralandı.

Bununla birlikte Türkiye’nin turizmde ana pazarı olan Rusya’da salgında ikinci dalga devam ederken, yakın zamanda ne Rusya’nın ne de Avrupa ülkelerinin turistlere kapılarını açması beklentisi yüksek değil.

Bu konuda beklentilerini açıklayan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rusya’nın yabancı turist kabulüne kademeli olarak 2021 yılı Mart ya da Nisan aylarında başlayabileceğini söylersek teorik olarak Ocak 2021’den itibaren 52 ülke vatandaşına elektronik vize ile Rusya’yı ziyaret etme hakkı tanınacağını hatırlattı.