ALACARTE AI Gastrotainment’a Dair

0

Son yıllarda, başta GTD Gastronomi Turizm Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin yoğun kamuoyu oluşturulması yönündeki çabalarıyla ciddi olarak bir noktaya gelindi. Bu süreçte 2 binin üzerinde yöresel yiyecek ve içecek barındıran zengin lezzet coğrafyamız, özellikle yazılı ve görsel basında layıkıyla vurgulandı.

İçinden çıkılamayacak kadar derin bir derya olan Türk Mutfak Kültürü’nü barındıran şehirlerimizin yerel yöneticileri de, olumlu yönde geliştirilen bu eylemlere katılarak, yörelerinin tanıtılmasında yarıştılar.

Yurt içerisinde gerektiği kadar ilgi gören ve geniş kesimlerce konuşulmaya başlanan bu eylemler, bir türlü yabancı turist ve tur operatörlerinin ilgi alanlarına entegre edilemiyordu. Bunun yegâne sebebi, özellikle tur operatörleri ve acenteler tarafından turizm işletmelerine diretilen “Her Şey Dahilsisteminden vazgeçememe korku ve baskısı idi…

Şimdi her iki tarafı da mutlu edecek yeni bir hikâye yazıyoruz…

Bu hikaye de, “ALACARTE AI Gastrotainment” Konsepti misafirlere ortalama kalış süresi içerisinde her gün bir yöremizin restoranında, oraya özgü hazırlanmış menülerden seçecekleri yemek ve içeceklerden, limitsiz faydalanabilecekleri 7 ayrı “Gastro Şehir Restoranı” nda, kaliteli bir tatil imkanı yaşatmak üzere yazılmaktadır.

Bu konsept, ne yazık ki dejenere olmuş “Her Şey Dahil” sisteminin yarattığı bıkkınlık, sağlıksız ortam, özellikle covid-19 ile hafızalara kazınan ve sürekli var olacak hijyen olgusu ile aşırı israfa dayalı bu alışkanlığı revize etmek adına önerilmektedir.

Bu tür bir uygulamayla, ülkemize gelen yabancı turistlere “Alacarte All Inclusive” sistemiyle, içinden çıkılamayacak kadar derin bir derya olan “Türk Mutfak Kültürü” olgusunun eğlence ile harmanlanmış (gastrotainment) şekliyle sunulması, o insanlarda mutfaklarımızı yerlerinde tatmak duygularını perçinleyecektir.

Böylece Anadolu Turizmimizin, ihtiyaç duyduğu “Gastro Kültürel Turlar” ile yeniden büyük bir ivme yakalaması kaçınılmaz olacaktır.

“Bir taşla iki kuş vurmak” deyimi, bu tür olgular için söylenmiş olsa gerek…

Ancak son 25 yıla damgasını vurmuş bir sistemin, alternatifi olacak bir konsepti uygularken çok hassas olunması kaçınılmazdır…

Aman dikkat!

Bu değişim olmazsa olmaz kuralları olan “kaş yapayım derken, göz çıkarmaya” da neden olabilecek önemli detaylar barındırmaktadır.

Konsept  olarak “ALACARTE AI Gastrotainment” uygulayacak tesislerde;

Yöresel mekânlarımızın yanı sıra, Akdeniz Mutfağı ve Dünya Mutfağı örneklerinin de sunulduğu ve yine alacarte hizmet veren sabit mekânlar bulunmalıdır…

Misafirlere HD sisteminde öğle ve gün boyu öğünleri için, mevcut snack ikramlar ve ana mutfakta salata büfesi yanında, “Günün Menüsü” olarak belirlenen tabldot servisler sunulmalıdır..

Öncelikle her yöresel mekân; dekoruyla, içeride çalınan müziğiyle, servis anlayışıyla, hatta personelinin giysileri ile sahip olduğu yöreyi yansıtmalıdır.

Altın kural; her yörenin kültürü, menüsü, mutlak surette o yörenin insanı veya o mutfak ile ilgili eğitim almış “Executive Chef” i tarafından düzenlenmelidir. Ve/veya ülkemizde yetişmiş gastronomi dalında kariyer yapmış profesyonellerden mutlak destek alınmalıdır.

Altın kural; “Yaptım Oldu” mantığıyla hareket edilmemesidir.

Altın kural; Oyunu kuralına göre oynamaktır,

Öncelikli Hedef; Yabancı turistte merak uyandıran ve devamında o yörelerimizin ziyaret edilmelerini sağlamaktır.

Sevgilerimle,

Serdar Karcılıoğlu  

baskan@boydbodrum.org.tr