TurizmGM Haber Editörü ve Student Club by INTHA Yöneticisi Ezgi Akkaya, Kulüp içerisinde yer alan öğrencilerin Galata’s Hotel Istanbul Genel Müdürü Ceylan Gürs’e ilettiği soruların yanıtlarını aldı.

İlk olarak bizlere kendinizden bahseder misiniz. Neden turizmi seçtiniz ve sektöre nasıl başladınız ?

Adım Ceylan Gürs İsveç’te doğup büyüdüm.

Ceylan Gürs: İstanbul'a yeni bir değer kazandırmak için bu yola çıktık -  Turizm Günlüğü

İstanbul Universitesi İspanyol Dili ve  Edebiyatı bölümünden mezun oldum üniversitenin bir kısmını Madrid’de okudum.

Konuşabildiğim diller, İngilizce, İspanyolca ve İsveççe.

Turizmi seçmemdeki en büyük etkenlerden bir tanesi farklı kültürlere olan merakım ve annemin de bir Turizmci olması diyebiliriz.

Üniversite yıllarında derslerim  sabah olduğu için öğlenden sonra kalan boş vakitlerimi değerlendirmek amacı ile aileden gelen Turizmci kimliği ile ön büroda resepsiyonist olarak çalışmaya başladım.

Galata’s Hotelin genel müdürlük görevini üstlenmeden önceki kariyer sürecinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Üniversite hayatım boyunca ön büro da çalışıp otelcilik misafir ilişkileri konusunda harika tecrübeler edindim. Mezun olduktan sonra annem ile birlikte incentive ve incoming acentemizda çalışmaya başladım.

Genç ve kadın yönetici olarak İstanbul’un önemli noktalarından birinde genel müdür olarak görev yürütüyorsunuz. Bu başarınızın arkasında yatan etkenler nelerdir? Motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz?

Sektörde 21. Yılım ve hep söylediğim bir şey vardır, bizim en büyük motivasyonumuz misafirlerimizden gelen teşekkür ve onların memnuniyetidir, bu acenteciyken de böyleydi otelciyken de . Başarı da bu durumla birebir bağlı, birinci amacınız misafir memnuniyeti olduğu zaman bu doğrultuda çalışıp, yenilikleri takip edip, ekiplerinizi bu şekilde yönlendirdiğinizde başarı sağlayabiliyorsunuz.

Galata’s Hotel’den kısaca bahsedebilir misiniz?

Galata’s Hotel’i Ekim 2019 da açtık ve maalesef Mart 2020 de pandemi dolayısıyla kapattık ve daha sonra Eylül 2020 de Güvenli Turizm Sertifikamızı aldıktan sonra misafirlerimize hizmet vermeye başladık . Galata’s Hotel mimarisi, odaları ve konumu ile tam bir şehir oteli. Odalarımız modern, fonksiyonel  ve minimal dekorasyonlu, misafirlerimizin ihtiyacı olabilecek her şey düşünülerek tasarlandı. Ayrıca toplantı salonlarımız , yüzme havuzu, hamam, sauna, fitness ve masaj salonları bulunan SPA alanımız da mevcut.

Galatas Hotel Istanbul, Istanbul – Tarifs 2020

Bünyemizde terasımızda yer alan ve yakın zamanda lezzeti ile adından söz ettirecek olan Galata’s Liman Meyhane ve Fast Food deyince akla gelen ilk markalardan Akali yer almakta.

Galata’s Hoteli 2021 yılı için değerlendirebilir misiniz? Hedefleriniz nelerdir?

Maalesef yaşadığımız pandemi süreci sebebi ile çok uzun vadeli hedefler ve planlar yapamıyoruz. Covid-19 ile yaşamaya alışacağız ve hayat yeni bir normale kavuşacak diye düşünüyorum.  En büyük amacımız bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak.

Ayrıca 2021 yılı turizm sektörü için neler düşünüyorsunuz?

Demin söylediğim gibi bütün dünya covid 19 ile birlikte yaşamaya alışıp yeni normale ayak uyduracak, hazırlıklarımızı yapıp, önlemlerimizi alacağız, turizm sektörünün de 20121 de toparlanacağını düşünüyorum.

Sizce Türkiye turizminin en büyük sorunu nedir?

Türkiye sizlerin de bildiği gibi turizm açısından çok şanslı bir ülke, bunun en önemli sebebi ise turizm denildiğinde akla ilk gelen deniz güneş kum tatillerinin yanı sıra biz bütün ülkemizde farklı turizm kollarında hizmet verebiliyoruz.

Özellikle İstanbul incentive kongre fuar turizmi için çok başarılı destinasyon ve donanımlı birçok tesisimiz var aynı şekilde Anadolu’da ki kültürel ve tarihi mirasımız çok zengin  ki bu bütün dünyadan gelen misafirler için çok ilgi çekici. Şöyle örneklendireyim; Türkiye yi destinasyon olarak seçmeyi düşünen misafirlere, Akdeniz ve Ege’de  ve  harika tesislerde bir yaz tatili, Karadeniz’de eşsiz bir doğa, botanik turu, ya da Güneydoğu ve Doğu bölgelerimize dünyanın başka bir yerinde göremeyecekleri bir orient express turu önerebilirsiniz.

Sorunuza cevap olarakta; sanıyorum bizim en büyük eksiğimiz Türkiye yi yurt dışında tanıtırken  bu renkli ve geniş yelpazeden çok bahsetmemek ve bazı pazarlara daha yakın bazı pazarlara ise daha uzak durmak oysa ki yapılması gereken Kuzey Avrupa da da Orta doğu da da aynı tanıtım çalışmalarını yapmak  . Bizim en büyük görevimiz Türkiye’nin bir bütün olarak ne kadar eşsiz bir ülke olduğunu bütün dünyaya tanıtmak.

İyi bir otelcinin kişisel özellikleri nasıl olmalı?

Çözüm odaklı ve pratik zekalı olmalı, aslında bu özellikler birçok başka iş kolu için de geçerli ancak biz misafirlerimizle çoğu zaman  yüz yüze olduğumuz için o anda yaşanan herhangi bir problemi anında çözebilmek, gerekli durumlarda küçük sürprizlerle misafirleri mutlu edebilmek gibi örneklerde bu özellikler çok önemli . Ve tabii ki çalışkan olmak bizim işimizin saati yoktur, telefonunuzu kapatamazsınız her dakika ulaşılabilir olmalı ve yoğun dönemlerde uzun saatler çalışmaktan şikayet etmemelisiniz, bu genç meslektaşlarıma her zaman hatırlattığım bir durumdur.

Çalışanlarınızı işe alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Özellikle turizm mezunlarına öncelik tanıyor musunuz? Turizm mezunlarından işe alırken beklediğiniz özellikler nelerdir?

Tabii ki önceliğimiz her zaman turizm mezunları ama bu tek başına işi alabilmek için yeterli bir kriter değil. Yabancı dil bilgi seviyeleri çok önemli , ekip arkadaşlarımın düzgün İngilizce konuşmaları, misafirlerimizle sohbet edebilecek kıvamda olmaları gerek. Galata’s Hotel’de ki ekibi kurarken en önem verdiğimiz konu genç, çalışkan ve tecrübeli turizmcilerden oluşan dinamik bir ekip kurmaktı ki bunu da başardık.

Kurumlar arası geçiş yaşarken psikolojinizi nasıl yönetiyorsunuz?

Çok uzun yıllar acentecilik yaptıktan sonra otele geçiş yaptığımda aslında bu durumdan büyük keyif aldım. Acenteciyken misafirlerle çok fazla tanışmıyorsunuz oysa burada her gün misafirlerimle iletişim halindeyim, ayrıca işin diğer tarafını biliyor olmak da çok büyük bir avantaj çünkü bir acentecinin otelden ne beklediğini hayatını nasıl kolaylaştırabileceğimizi gayet iyi biliyorum. Ve bu şekilde çalışıyoruz.

Biz Turizm öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Turizm sektöründe çalışmaya karar verdiyseniz eğer mutlaka kendinize yatırım yapın ve en az bir lisana çok iyi bir şekilde hakim olun.

İnsanlarla iletişim halindeyken sabrınızı yitiriyor, soğukkanlı kalamıyorsanız başka bir sektöre geçiş yapın. Hayatı merak edin, araştırın, bilgi sahibi olun. Otelici olmak rezervasyon sistemlerini bilmek ya da check in check out yapabilmek değildir, karşılaştığınız herkesle girdiğiniz iletişimlerde genel kültürünüzle farklılık yaratabilirsiniz.

Galata’s Liman Meyhane’yi açmadan önceki sürecinizden bahseder misiniz?

Galata’s Liman Meyhane’yi açarken hayalimiz; misafirlerimizin keyifli bir ortamda, lezzetli yemek yemesini sağlamak ve bunu yaparken de bütçelerini çok zorlamamaktı. Biz burada hem otel misafirlerimize hem de dışarıdan gelen misafirlerimize hizmet veriyoruz, herkesin aynı hissiyatla ve memnuniyetle buradan ayrılması bizim için çok önemli. Dekorasyonda seçilen renkler, arkadan gelen çok hafifi bir müzik, yemeklerin lezzeti, ekibin güler yüzü hepsi bir bütün.

Pandemi sonrası yeni normal hayata göre Galatas Liman Meyhanede ne gibi düzenlemeler yaptınız?

Pandemi sonrası otelimiz güvenli turizm sertifikası alıp açıldığı için Galata’s Liman Meyhane’de güvenli turizm sertifikası denetlemelerini geçti , bu doğrultuda sosyal mesafe , dezenfektan, yeni ekipmanlar vs … gibi bütün önlemler alındı.

Galata’s Liman Meyhane’nin en önemli özelliği nedir?

Yemeklerimiz çok lezzetli  Meze ve et / kebap konusunda oldukça iddialıyız.