Sed Bosphorus Hotel Genel Müdürü Soner Barım, konaklama sektörü temsilcisi sivil toplum örgütlerine tepki niteliğinde bir cevap verdi.

“Uzunca bir süredir içinde bulunduğumuz Küresel Salgın ve alınması gereken tedbirler ile alakalı görsel ve yazılı basın aracılığı ile mesajlar verdik. Derdimizi bulabildiğimiz her platformda anlattık. Maalesef çok bir sonuç aldığımız söylenemez.

Sektör oldukça zor bir süreçten geçerken kendi imkanları ile ayakta kalmaya çalışıyor. Bu daha ne kadar sürer, Turizmciler daha ne kadar dayanabilir gerçekten bilmiyorum. Böylesine önemli bir sektörün devletimiz tarafından kaderine terk edilmesini de ayrıca anlamıyor ve yadırgıyorum.

2020′ yi geride bırakırken son gece olan yılbaşı gecesi için İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile otellerde yılbaşı kutlanması yasaklandı. Aslında bu yasaklama kararına baktığınızda yeni bir yasak olmadığını mevcut süregelen uygulamanın muhafaza edildiğini gördük Tek fark 22:00’a kadar olan müzik yayın hakkının canlı performans ve dj olmadan yapılabilmesi ve konaklamalı paketlerin hiç bir şart altında reklamının yapılmaması idi. Bunun dışında oteller bu şartlar altında kalan misafir bulabildiyse Restaurantların da kendilerine çizilen sınırlar çerçevesinde hizmet vermeye devam etti.

Bu genelge basının son derece sorumsuzca yazılar kaleme alarak toplumu yanlış bir şekilde yönlendirmesi sonucu gerçekleşti. Turizm Sektörünün STK’ları bu yayınlar karşısında olması gerekenden uzak bir tavır aldı. Elbette küresel mücadele kapsamında Devletimizin aldığı tedbirlere uyulmasını sağlamak, bu tedbirleri mümkünse birlikte inşa etmek sektörün önde gereken STK’larının ve devamında sektöre emek veren her Turizmcinin asli görevi. Bu olgunluğu bu güne kadar Turizm Camiasının tüm temsilcileri ve sahadaki paydaşları her vesile ile göstermiştir.

Bütün bu gerçeklerin ışığında yılbaşı gecesi İçişleri Bakanlığımız tarafından görevlendirilen polis memurları otellerimize gelerek tesislerin doluluk durumlarını kontrol edip sabahın ilk ışıklarına kadar otellerimizde bir program olup olmadığını kontrol ettiler.

27 yıllık bir Turizm Emekçisi olarak söylemeliyim ki daha önce böyle bir uygulamaya şahitlik etmedim. Bu sektörün bir emekçisi, bu Ülkenin bir vatandaşı olarak son derece üzüldüm. Devletimiz sektöre, sektörün temsilcilerine ve dahi kendi vatandaşlarına zerre güven duymamış ki ancak üçüncü dünya ülkelerinde rastlanabilecek böyle çağ dışı bir uygulamaya imza atmış. Dahası kendiside iyi bir Turizmci olan Sayın Bakanımız bu çağ dışı uygulamaya “Durun bir dakika böyle bir uygulama olamaz olmamalı” diyememiş. Sakın yanlış anlaşılmasın polis kardeşlerimizden çekindiğimiz, korktuğumuz için değil bu sitem yoksa gayet güzel bir şekilde ağırladık. Konuştuk dertleştik mesele tamamen uygulamanın yanlışlığı

Benim bildiğim Küresel Salgın ile mücadele yine küresel olarak verilmeli Sonuçları tüm dünya için aynı olan bir salgının yok edilmesi ancak çoğulcu bir karar mekanizması kurarak burada alınan kararların tek bir merkezden kararlılıkla takip edilmesi ile olur. Devletler bu şekilde birbirinden bağımsız aldıkları destek ve önlem paketleri ile böyle büyük bir felaketle başa çıkamazlar.

Saat 21’00 dan sonra sokağa çıkmak yasak
Hafta sonları içki satışı yasak
Hafta sonları sokağa çıkmak yasak
Gerekmedikçe hastaneye gitmemeli
Maske, mesafe, temizlik
SPA Merkezleri kapalı
Restoranlar saat 22:00 a kadar sadece paket servisi
Okullar kapalı
Gibi önlemleri alıyorsan bari alt yapısını hazırla
Uçuşlar kapatıldı diye
Restaurantlar kapatıldı yada sınırlandı diye
SPA Merkezleri kapatıldı diye
Okullar kapatıldı diye
Sokağa çıkma yasağı ilan edildi diye
Hayatın olağan akışı engellendi diye
Kimse kirasından vaz geçmiyor.
Kimse sana durumun ne diye sormuyor

Ve bilinsin ki hiç kimse artık hiç bir şeyinize inanmıyor.

Soner BARIM
Sed Bosphorus Hotel
Genel Müdürü”